Universitāte: Profesoru uzsaukums pret veselības sertifikātu pārsniedz 1000 parakstus

Svētdiena, 17 Oktobris 2021 14:40

Kopš 11.oktobra Latvijā nav iespējams ieiet augstskolu telpās un piedalīties mācībās bez tā saucamā veselības sertifikāta. Tā ir pārsteidzoša diskriminācija un dekadence, kas tik mierīgi bez protestiem tiek uztverta Latvijas publiskajā telpā, kaut gan privāti daudzi pasniedzēji un studenti to nosoda.

 

Elza Rozenberga telos.lv mājaslapā vaicā “Vai tiešām nevienam cilvēkam, kurš sevi pieskaita Latvijas zinātnieku saimei, nerodas jautājumi par to, kas notiek? Vai tā ir patiesā Latvijas zinātnes seja – klusēt un neiejaukties?” (“Vai Latvijas augstskolas iztur testu?” (2021.09.08).

 

Taču paralizējošs klusums nav aptvēris akadēmisko dzīvi visās valstīs. Itālijā, par spīti tam, ka šī valsts ir sanitārās diktatūras paraugs, uzsaukumu pret tā saucāmo veselības sertifikātu ir parakstījuši vairāk nekā 1000 profesoru un pasniedzēju. Var tikai apbrīnot šo zinātnes cilvēku drosmi, kuri neprotestē pret vakcināciju kā tādu, jo daudzi no viņiem brīvprātīgi un pārliecināti vakcinējās, bet, saskaroties ar diskriminējošo valdības dekrētu, kas izslēdz no studijām un darba tos, kuriem nav tā saucāmā veselības sertifikāta, viņi protestē.

 

Jo vairāk tāpēc, ka Eiropas parlamenta un padomes Regula 2021/953, kas publicēta šī gada 14.jūnijā covid-19 sertifikātu sakarā, apliecina 36.pantā, ka ”nedrīkst pieļaut, ka tiek tieši vai netieši diskriminētas personas, kuras nav vakcinētas, piemēram, medicīnisku iemeslu dēļ, tāpēc, ka persona neietilpst mērķgrupā, kurai Covid-19 vakcinēšana tobrīd tiek veikta vai ir atļauta, piemēram, bērniem, vai tāpēc, ka personai vēl nav bijusi izdevība vakcinēties vai tā izvēlējusies nevakcinēties.

 

Taču starp šiem parakstiem neatradīsiet teoloģijas disciplīnas profesorus no desmitiem Itālijas Pontifikālām universitātēm (ar vienu izņēmumu). Un tas neizbrīna, ja jau Vatikāns sākot ar 1.oktobri ir uzspiedis visiem saviem darbiniekiem vakcināciju un ieviesa obligāto green pass vai zaļo sertifikātu, kas vienīgi neattiecās uz liturģiskām svinībām. Šādiem diskriminējošiem lēmumiem seko arī Latvijas katoliskās baznīcas vienīgajā augstskolā (RARZI), kur līdztekus visām citām Latvijas augstskolām konformistiski bez protestiem ieviesa diskriminējošo veselības sertifikātu klātienes mācībām.

 

Apzinoties milzīgo valdības spiedienu, kuram tiek pakļautas mācību iestādes, varam tikai apbrīnot un iedvesmoties no Itālijas profesoru liecības, kuri pieprasa: “Veselības sertifikātu ir jāatceļ un debates ir jāatgriež pareizajās zinātnes un dialoga sliedēs, nevis dogmātiski jāuzspiež bezjēdzīgas normas.”

 

*****

Preses relīze – profesoru uzsaukums pret Green pass sasniedz tūkstots parakstu

 

Tas tika izsludināts 3. septembrī, lai pateiktu nē diskriminācijai, kas izriet no zaļās caurlaides. Tikai pēc trim nedēļām uzsaukums ieguva tūkstošus parakstu, kas turpinās strauji pieaugt.

Parakstītāju vidū ir arī plaši pazīstams vēsturnieks un popularizētājs Alesandro Barbero. Taču auditorija ir plaša un dažāda: filozofi, valodnieki, matemātiķi, fiziķi, ķīmiķi, ārsti, juristi, muzikologi un citi Itālijas Universitas plaša spektra pārstāvji.

"Ar šo uzsaukumu – apliecina iniciatīvas organizētāji – mēs vēlējāmies dot skaidru signālu valdībai un sabiedrībai: pietiek ar šķelšanām, pietiek ar saindētu diskusiju. Atgriezīsimies pie saprātīgiem noteikumiem un paskatīsimies uz ārzemēm, kur nevienā citā demokrātiskā valstī, lai mācītos un strādātu, nav jāuzrāda veselības sertifikāts, kura limiti ir acīmredzami ikvienam. Tas ietver nepanesamus un ļoti nopietnus riskus un diskrimināciju, ko daudzi mūsu studenti, kolēģi un tehniskais personāls jau piedzīvo uz savas ādas”.

 

Tas nav jautājums par vai pret vakcīnu, paziņo organizatori. “Ierobežojumi šodien skar tos, kuri ar pilnu brīvību un sirdsapziņu ir nolēmuši nevakcinēties, bet rīt tie ietekmēs tos, kuri - tāpat kā daudzi no mums - jau ir pabeiguši vakcinācijas ciklu. Mums nekavējoties jāatceļ “green pass”- zaļo sertifikātu, jo tiek apdraudēta mūsu pašreizējā un nākotnes brīvība”.

 

"Pievienošanās uzsaukumam ir ļoti plaša un negaidīta - uzsver orgkomitejas locekļi -, un tas ir izlauzies cauri klusuma un baiļu sienai, kas Itālijas politiskajās un zinātniskajās debatēs plosās mēnešiem ilgi un pārāk bieži ir saindēts ar ideoloģiskām un polarizējošām pozīcijām. Tas ir drosmes akts, kas nosaka kursa maiņu publiskajā konfrontācijā, un kas krietni pārsniedz sankcijas un cenzūras draudus, ko esam pieredzējuši savā vidē un no “lielo” laikrakstu puses”.

 

"Šajās divdesmit dienās kopš uzsaukuma publikācijas mēs esam saņēmuši bieži smieklīgas apsūdzības, kuru pamatā ir daudzu novērotāju nespēja saprast to, ko mēs skaidri izklāstījām uzsaukumā. Viņi mūs sauca par tiem, kas "izvairās no vakcinācijas", turpretī lielākā daļa no mums ir vakcinēti. Mums teica, ka filozofi un juristi nevar spriest par medicīnas jautājumiem, taču parakstītāju vidū ir augstākās klases ārsti un zinātnieki. Mums pārmeta, ka konservatorijas skolotāji - itāļu kultūras izcilība - nevar nodarboties ar šādiem jautājumiem, pat ja viņi katru dienu cieš no zaļā sertifikāta absurdiem kategoriskiem noteikumiem”.

 

Mums ir žēl šīs iniciatīvas nelabvēļu, iespējams, viņi ir pārāk uzmanīgi, lai slavētu valdību. Mēģinājums mūs diskvalificēt ar smieklīgiem personīgiem apvainojumiem un nopietnas un argumentētas konfrontācijas trūkums tikai veicināja šīs iniciatīvas panākumus, iedrošinot daudzus kolēģus. Tāpēc, ka nav iespējams apklusināt šāda mēroga protestu, kas līdz šim nav pieredzēts Itālijas vēsturē un kas ir unikāls pat pasaules mērogā: "nevienā citā valstī nav atskanējušas tik plašas protesta balsis akadēmiskajā pasaulē, jo nevienā citā demokrātiskā valstī nav spēkā līdzīgi studiju, pētniecības un darba ierobežojumi. Zinātne ir debates, un universitāte pēc definīcijas ir diskusiju un dialoga vieta. Universitāte, kas dažiem aizver durvis vai nosaka diskriminējošas prasības, vairs nav publiskā un brīvā universitāte, kāda tā ir bijusi gadsimtiem ilgi."

 

"Zaļais sertifikāts ir netaisnīga un bīstama norma ne tikai universitātes videi, bet arī jebkuram citam sektoram. Tādējādi, sekojot Eiropas un pasaules visizcilākiem jautājumu risinājumiem, veselības zaļo sertifikātu ir jāatceļ un debates ir jāatgriež pareizajās zinātnes un dialoga sliedēs, nevis dogmātiski jāuzspiež bezjēdzīgas normas. Šis uzsaukums radīs iniciatīvas, kas notiks visā Itālijā, vienojoties ar studentiem un darbiniekiem, ar skolu un citām smagi skartajām darba nozarēm."Orgkomiteja
https://nogreenpassdocenti.wordpress.com/

Uzsaukuma parakstītāji
https://nogreenpassdocenti.wordpress.com/s/

 

 

*****

 

Vai esat civitas.lv lasītājs?

Vai domājat, ka tas ir noderīgs un dara labu darbu brīvās informācijas un diskusijas apritē?

Civitas.lv publikācijas nefinansē neviena organizācija un tas arī nepārdod maskas, lai gūtu peļņu. Vienīgais, kas to uztur, ir privātie ziedojumi. Ja vēlaties to atbalstīt, variet ziedot, izmantojot šo kontu: LV86HABA0551026342796

Iespējamaiis maksājuma mērķis: ziedojums civitas.lv

Saņēmējs: Aleksandrs Stepanovs