Green pass kontrole: demokrātija pilnībā iztukšota

Ceturtdiena, 05 Augusts 2021 19:52

Divi itāliešu filozofi publicē īsu kritisku vēstuli, brīdinot sabiedrību, kura atrodas “despotiskā režīma” priekšā, kas līdz ar Green pass ieviešanu ar likuma palīdzību deskriminē savus pilsoņus, kuri to uztver ar “neapzinātu vieglumu”.

 

Divi atklātās vēstules autori ir Itālijā plaši pazīstami politiskie un sabiedriskie darbinieki. Tas ir Masimo Kačari (Massimo Cacciari), filozofs, rakstnieks, politiķis, kas sevi pieskaita pie “kreisā” spārna, Venēcijas mērs (1993-2000; 2005-2010). Un profesors Džoržo Agambens (Giorgio Agamben), kas pasniedza Francijas, Anglijas un Itālijas augstskolās. 2012.gada 13.novembrī saņēma doktora grādu honoris causa teologijā Frīburgas universitātē, lasot konferenci ar nosaukumu Mysterium iniquitatis, kas tika publicēta kā grāmata Il mistero del male (Ļaunuma noslēpums). 2006.gadā filozofs saņēma Eiropas prēmiju Charles Veillon par publicista darbu un 2018.gadā Nonino prēmiju “Mūsu laikmeta skolotājs”.

 

Agambens ir pētījis un rekonstruējis ārkārtas stāvokļa doktrīnas ģenealoģiju antīkās Romas republikā un attiecinājis to uz mūsdienu demokrātijām, norādot, ka parlamentārā demokrātija ir tikai Leviatana maska un ka “ārkārtas stāvoklis” nav vienkārša kļūda demokrātiskās valsts darbībā, bet politiskās elites tendence iegūt neierobežoto varu un kontroli par pilsoņiem. Tiesiskums un juridiskās procedūras ir spēkā tikai tad, ja valstī nav ārkārtas situācijas. Aiz konstitucionālā likuma “slēpjas” absolūtās varas suverēns, kurš kontrolē likuma varas piemērošanu pēc sava ieskata.

 

Savu vēstuli itāliešu filozofi publicēja Neapoles filozofijas studiju itāliešu institūta mājaslapā (Istituto Italiano per gli Studi Filosofici), kas “nav saistīta ne ar vienu politusku frakciju”. Atklātā vēstule, izsauca milzīgo rezonanci un diskusijas tālu ārpus Itālijas robežām, jo skar aktuālo tēmu par demokrātiju un brīvību, ko apdraud “zaļās caurlaides” ieviešana. Tikai Neapoles filozofijas institūta vietnē kopš 26.julija tas tika izlasīts 152 149 reizes (uz 04.08) un tas neskaitot atsauces, citātus, tulkojumus citās valodās.

 

Aleksandrs Stepanovs

 

*****

 

Par Green pass dekrētu

 

Vienas cilvēku kategorijas diskriminācja, kas automātiski kļūst par otrās šķiras pilsoņiem, jau pats par sevi ir ļoti nopietns fakts, kura sekas var būt dramatiskas demokrātiskai dzīvei. Mēs ar to saskaramies Green pass sakarā, kas notiek ar neapzinātu vieglumu. Katrs despotiskais režīms vienmēr ir darbojies, izmantojot diskriminācijas praksi, kas iesākumā varbūt bija ierobežota un pēc tam plaši izvērsta. Nav nejaušība, ka Ķīnā tiek paziņots, ka tur vēlas turpināt izsekošanu un kontroli pat pandēmijas beigās. Un būs vērts atcerēties "iekšējo pasi", kas Padomju Savienības pilsoņiem bija jāparāda varas iestādēm par katru braucienu. Turklāt, kad viens politiķis ierodas, lai uzrunātu tos, kas nav vakcinējušies, izmantojot tādu fašistisku žargonu kā "mēs viņus attīrīsim ar Green pass", tiešām ir jābaidās, ka viņi jau pārsniedza visas konstitucionālās garantijas.

 

Traģiski, ja vakcīnu pārvēršas par politiski reliģisku simbolu. Tas ne tikai atspoguļotu neciešamu antidemokrātisku novirzi, bet būtu pretrunā tiem pašiem zinātniskajiem pierādījumiem. Neviens neaicina nevakcinēties! Viena lieta ir apgalvot vakcīnas lietderību, bet pavisam cita - klusēt par to, ka mēs joprojām esam "masveida eksperimentu" fāzē un ka par daudziem, būtiskiem problēmas aspektiem, zinātniskās debates ir joprojām atvērtas. Eiropas Parlamenta Oficiālais Vēstnesis, šī gada 15. jūnijā uz to skaidri norāda: "Ir jāizvairās no tiešas vai netiešas diskriminācijas pret cilvēkiem, kuri nav vakcinēti, tai skaitā arī pret tiem, kuri ir izvēlējušies nevakcinēties". Un kā varētu būt citādi? Vakcīnētais var ne tikai inficēt citus, bet joprojām var saslimt: Anglijā no 117 jaunajiem nāves gadījumiem 50 bija saņēmuši dubultu devu. Izraēlā tiek lēsts, ka vakcīna aptver 64% no tiem, kas to saņēma. Tie paši farmācijas uzņēmumi ir oficiāli paziņojuši, ka nav iespējams paredzēt vakcīnas ilgtermiņa kaitējumu, jo viņiem nebija laika veikt visus genotoksicitātes un kancerogenitātes testus. “Nature” ir aprēķinājusi, ka izejot no fizioloģijas datiem, 15% iedzīvotāju nepieņems vakcīnu. Un tādējādi līdz kuram brīdim mums būs jāpaliek ar caurlaidēm?

 

Visus apdraud diskriminējoša prakse. Paradoksāli, bet tie, kuriem piederēs zaļā caurlaide pat vairāk, nekā nevakcinētos (kurus režīma propaganda vēlētos stigmatizēt kā "zinātnes ienaidniekus" un iespējams arī kā burvju mākslas piekopējus), jo visas viņu kustības tiks kontrolētas un nekad nevarēs uzzināt, kā un kurš to darīs. Nepieciešamība diskriminēt ir tikpat sena kā sabiedrība, un tā noteikti jau bija sastopama arī mūsējā, taču to padarīt par likumu šodien ir kaut kas tāds, ko demokrātiskā sirdsapziņa nevar pieņemt un pret ko tai nekavējoties jāreaģē.

 

******

 

 

Vai esat civitas.lv lasītājs?

Vai domājat, ka tas ir noderīgs un dara labu darbu?

Civitas.lv publikācijas nefinansē neviena organizācija un tas arī nepārdod maskas, lai gūtu peļņu. Vienīgais, kas to uztur, ir privātie ziedojumi. Ja vēlaties to atbalstīt, variet ziedot, izmantojot šo kontu: LV86HABA0551026342796 

Saņēmējs: Aleksandrs Stepanovs