Par sākumu. Kad sākas cilvēka dzīvība?

Ceturtdiena, 18 Februāris 2021 21:35

Ziņu kanālus bieži pārpludina ziņas par traģēdijām, kurās tiek nogalināti cilvēki, – no šaušanas līdz terorismam –, un visiem ir saprotams, ka ir slikti nogalināt nevainīgus cilvēkus.

Taču – vai šos uzbrukumus nosodām upuru vecuma dēļ, vai tādēļ, ka viņi ir cilvēki?

Skaidrs, ka ne jau tas, ka personai ir 50, 18 vai divi gadi, padara to par slepkavību. Būtība ir tajā, ka upuris ir cilvēks. Tieši brīdī, kad sākas indivīda dzīve, sākas arī viņas cilvēktiesības.

Zinātne māca, ka cilvēciska būtne sākas šūnu saplūšanas brīdī, ko citādi sauc par apaugļošanu. [1] Spermatozoīds un olšūna paši par sevi satur tikai pusi no ģenētiskā materiāla, kas nepieciešams cilvēka veidošanai. Kad šīs šūnas saplūst, rodas jauns indivīds, kurš ģenētiski atšķiras no abiem vecākiem. Medicīniskajā literatūrā ir daudz liecību, kas to pamato.

Iedomāsimies dzīvas būtnes rašanos. Neatkarīgi no tā, vai laboratorijā, apaugļojotin vitro, tiek izveidots cilvēks, vai arī fermā tiek audzēti zirgi, – pēcnācēju radīšanai ir nepieciešama sievišķā olšūna, kas apaugļota ar spermu. Kad notiek apaugļošanās, tiek izveidots jauns tās pašas savu vecāku sugas organisms.

Tā kā dzīvība sākas apaugļošanās brīdī, indivīds aug un attīstās, sākot ar apaugļošanas brīdi, un turpina to pēc piedzimšanas, faktiski visu dzīvi. Piemēram, vēl pirms piedzimšanas izveidojas personas reproduktīvie orgāni (piemēram, meitenēm olnīcās ir agrīnas reproduktīvās šūnas jau devītajā nedēļā, jeb 11 nedēļas pēc grūtnieces pēdējās menstruācijas [3]). Pēc dzimšanas personas reproduktīvie orgāni turpina attīstīties. Lai gan indivīds dzimšanas brīdī ir mazāk attīstīts salīdzinājumā ar pieaugušo vecumu, attīstības stadija nenosaka personas cilvēcību.

Uz brīdi pieļausim, ka dzīve nesākas apaugļošanās brīdī. Kādas būtu alternatīvas:

  • Implantācija? Bet tā ir tikai atrašanās vietas maiņa no olvada uz dzemdi.
  • Sirdsdarbība vai smadzeņu viļņi? Tie ir tikai attīstības pagrieziena punkti.
  • Sāpju sajūtas? Tas ir vēl viens attīstības posms (kas varētu arī izpalikt, piemēram, indivīdiem ar iedzimtu nejutīgumu pret sāpēm [4]).
  • Apziņa? Bet arī tas ir attīstības posms, kas var mainīties pat pēc piedzimšanas (miegā, atrodoties komā vai anestēzijā).
  • Dzimšana? Tā ir tikai vietas maiņa.

 

Dzīvība sākas ieņemšanas brīdī

Respektīvi, cilvēka dzīvība sākas apaugļošanās brīdī. Pēc apaugļošanas cilvēciska  būtne turpina attīstīties. Tā kā “cilvēktiesības” ir balstītas uz to, ka viņi ir cilvēki [5], – nevis kādā vecumā, attīstības līmenī vai zināmā vietā, – cilvēka embrijiem un augļiem ir tādas pašas neatsavināmas un universālas tiesības uz dzīvību kā cilvēku mazuļiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem.

"Bet kā ar personību?" daži varētu jautāt. "Ja embrijs nav pie samaņas, nav saprātīgs vai neapzinās sevi, vai tas nenozīmē, ka tas nav persona?"

Pirmkārt, tiesības uz dzīvību ir balstītas bioloģiskajā kategorijā “cilvēks”, nevis juridiskajā vai filozofiskajā apzīmējumā “persona” (tāpēc tās sauc par “cilvēktiesībām”, nevis par “personas tiesībām”).

Otrkārt, cilvēcei ir neglīta “personas” jēdziena definēšanas vēsture, lai izslēgtu noteiktas cilvēku grupas. Ja ir nepareizi atņemt personību sievietēm, melnādainajiem cilvēkiem un ebrejiem, pamatojoties uz dzimuma, ādas krāsas un etniskās vai reliģiskās piederības kritērijiem, ir nepareizi arī atņemt pirmsdzimušajiem viņu personību, pamatojoties uz vecuma kritērijiem.

Treškārt, personības noteikšanas vēsture, pamatojoties uz tikai dažiem cilvēkiem piemītošām pazīmēm, izskaidro, kāpēc ANO savas Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas (kas tika pieņemta neilgi pēc holokausta) 6. pantā [6] ir noteikusi, ka cilvēki automātiski ir jāuzskata par personām. Sekojoši, tā kā pirmsdzimušie ir cilvēki, viņi ir jāuztver kā personas.

Tā kā visiem cilvēkiem ir pamattiesības uz dzīvību, tā kā būtne pirms dzimšanas ir cilvēki un tā kā cilvēki ir personas, ir skaidrs, ka aborts vienmēr ir noziegums.

 

 

[1] See medical textbooks such as “The Developing Human: Clinically Oriented Embryology, 7th Edition” by Keith L. Moore and “Langman’s Medical Embryology, 10th Edition” by T. W. Sadler.
[2] Ibid.
[3] https://www.ehd.org/pdf/BPD%204-26-2006%20English.pdf
[4] http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/the-people-who-cant-feel-pain-scientists-discover-cause-of-rare-inherited-condition-that-turns-off-10274604.html
[5] Human Rights
[6] Human Rights

 

 

Avots: When Does Life Begin?, www.liveaction.org

 

Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 18 Februāris 2021 21:43

Jaunākie raksti