Pāvests par vakcināciju: vai tā ir vai nav morāls pienākums?

Svētdiena, 10 Janvāris 2021 22:40

/Aldo Maria Valli/

“Es domāju, ka, no ētikas viedokļa raugoties, visiem ir jāvakcinējas, tā ir morālā izvēle, tāpēc ka apdraud veselību, dzīvību, bet arī apdraud citu dzīvības”. Tā pāvests Francisks teica vienā intervijā (šeit) itāļu mēdijam Mediaset, kuras daži sižeti tika translēti televīzijas kanālā Tg5 jau 10. janvārī. Precizējot par vakcināciju, viņš atzīmēja, ka “nākošnedēļ mēs to sāksim darīt arī Vatikānā, un es esmu tam pierakstījies. To vajag darīt”. 

Gluži pretēji, nesen publicētajā Ticības mācības kongregācijas notā “Par dažu COVID-19 vakcīnu lietošanas morāliskumu” (2020. gada 21. decembrī) lasām: “..praktiski ir skaidrs, ka vakcinācija nav morāls pienākums kā likums, un tādējādi tai ir jābūt brīvprātīgai (n.5, šeit).

Tā kā Vatikāns ir pasteidzies precizēt, ka nota, ko parakstījis Ticības mācības kongregācijas prefekts, kardināls Luiss Ladaria, tika pāvesta apstiprināta, rodas jautājums, kurš tad ir īstais Francisks? Vai tas, kurš apgalvo, ka “no ētikas viedokļa raugoties, visiem ir jāvakcinējas”, vai tas, kas uzdod rakstīt savam Ticības mācības kongregācijas prefektam, ka vakcinācija nav saistoša kā likums: “Vakcinācija nav morālais pienākums kā likums”. Jeb arī jādomā, ka tas, kas nesaista “kā likums”, neattiecas uz Covid gadījumu? Jeb arī vēl var domāt, ka pāvests saviem dikastērijiem liek uzrakstīt noteiktas lietas, uzliek savu zīmogu, bet patiesībā pats domā citādi? Jeb arī varam turēt aizdomās, ka pāvests vienkārši neatceras, ko ir uzrakstījis svarīgs viņa dikastērijs?

Pat, vēloties sekot pāvesta Franciska mācībai, ticīgais vairs nesaprot, kāda tā īstenībā ir: vai tas ir tas, ko viņš raksta vai uzdod rakstīt oficiālā dokumentā, vai arī tas, ko brīvi saka intervijās?

Vai Vatikāns un pāvests būs pretimnākoši un mums paskaidros lietas skaidrā un nepārprotamā veidā?

Ja pareizi atminos, kaut kur ir rakstīts: “Bet jūsu runai jābūt: jā, jā! nē, nē! Kas vairāk par to, ir no ļauna” (Mt 5, 37).

 

 

Avots:

Il papa sul vaccino: è obbligo morale o no?, www.aldomariavalli.it

Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 10 Janvāris 2021 22:55