Filma, kas apturēja finansējumu Ziemeļu Gender institūtam

Uzrakstīja  Pirmdiena, 15 Jūnijs 2015 06:24

Viena cilvēka inteliģenta uzvara pret sistēmu

Slavenais norvēģu komiķis un sociologs Haralds Eia ir izveidojis septiņu dokumentālo filmu ciklu par gender ideoloģijas problēmu – “Smadzeņu skalošana”, kas izraisīja lielas debates Norvēģijā. Piedāvājam noskatīties šī cikla pēdējo filmu “Iedzimtība vai audzināšana” ar subtitriem latviešu valodā.

Šajā filmā Haralds Eia veic ļoti interesantu pētījumu par zēnu, kuru sauc Viktors un kurš piedzimis Ekvadorā kā zēns, taču nepareizi izveidotu dzimumorgānu dēļ viņam vēl deviņu mēnešu vecumā bija izdarīta dzimuma maiņas operācija un viņš kļuva par meiteni Viktoriju, kuru trīs gadu vecumā adoptēja kāds norvēģu pāris. Taču zēns atteicās valkāt meiteņu drēbes un, “meitenes ādā” būdams, juta, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā.

Beidzot ārsts Tronds Disets (Trond Diseth), kas sekoja viņa gadījumam Norvēģijā, lūdza sešarpus gadus veco bērnu uzzīmēt pašam sevi. Pēc satriecošā zīmējuma, kas pēc ārsta liecības viņam bija “spēcīgs pārdzīvojums”, viņš nolēma pārkāpt protokolu, kas lika izgaisināt bērnam visas šaubas par viņa dzimumu, paturot noslēpumā, kas bērns patiesībā ir.

Ilgstoši izvērtējot arī citus gadījumus, starptautiski atzītais pieredzējušais ārsts atzina, ka viņš nevar piekrist šai ārstēšanas metodei. Pēc tam, kad Viktorija, mokoties ar depresiju, mēģināja izdarīt pašnāvību, ārsts Disets sev teica, ka “nu vienreiz pietiek”. Viņš atklāja bērnam patiesību un palīdzēja atgūt viņa zēna identitāti.

Viktora stāsts ir acīmredzams pierādījums, ka dzimuma ideoloģijai nav pamata un ka tā nav nekas vairāk kā “uzpūsts ziepju burbulis”. Zinātnieki, kas atbalsta šo ideoloģiju un turpina noliegt acīm redzamo, no Norvēģu sociologa puses izpelnās neglaimojošus secinājumus un jautājumu par to, cik ilgi vēl politika noteiks zinātnes dienas kārtību.

Ir vērts veltīt četrdesmit minūtes, lai iedziļinātos šajā aktuālajā diskusijā, kas jau sen klauvē pie mūsu skolu durvīm. Vēl nav par vēlu apturēt Latvijas bērnu smadzeņu skalošanu.