Mākslīgā elpināšana atvienota. Alfijs elpo patstāvīgi.

Otrdiena, 24 Aprīlis 2018 12:37

Vakar plkst. 14:00 pēc Latvijas laika mazajam Alfijam Evansam vajadzēja jau būt mirušam, taču eitanāzijas procedūra, ko noteica Alder Hey slimnīca, tika apturēta. Īsumā par notikumu attīstību.

20. aprīlī Augstākā Apvienotās karalistes tiesa (Supreme Court of the United Kingdom) atteica Alfija Evansa vecākiem apelācijas iespēju. Tiesneši noteica, ka slimnīcai jājūtas brīvai, lai īstenotu to, ko tā ir noteikusi kā Alfija “labākās intereses”. Tādējādi Augstākā tiesa atbalstīja slimnīcas plānu pārtraukt Alfija dzīvību, atvienojot mākslīgo elpināšanu, līdz ar to leģitimējot eitanāzijas darbību, kas Anglijā nav atļauta. Tiesneši teica, ka vairs “nav nekādu vilcināšanās iemeslu” un ka “vairs nebūs nekādu šķēršļu no Apelācijas tiesas puses”. “Šis ir mūsu valsts likums. Nekāda apelācija Eiropas cilvēku tiesību tiesā nevar un nevarētu to izmainīt”. Par spīti šim spriedumam Evansu ģimenes advokāti iesniedza apelāciju Eiropas cilvēka tiesību tiesā, bet vakar no rīta saņēma noraidošu atbildi. Tāpēc Alfija eitanāzijas protokols, kā īsts eksekūcijas protokols, paredzēja, ka šodien plkst. 14:00 bērna dzīvība tiktu pārtraukta, atvienojot mākslīgo elpināšanu un pakļaujot 23 mēnešu veco bērnu nosmakšanai.

 

Šo lēmumu nespēja aizkavēt arī Alfija tēva Toma Evansa privātā audience pie pāvesta Franciska, kas notika trešdien no rīta plkst. 9:00. Uzklausījis Tomu par Alfija cīņām un par slimnīcas un Anglijas tiesu centieniem atņemt bērnam dzīvību, kā ziņoja portāls La nuova bussola quotidiana, pāvests teica, ka viņš saskata Toma drosmē to pašu drosmi, ar kuru Dievs cīnās par saviem bērniem. Pusstundu vēlāk pāvests Francisks pievērsa svētceļnieku un pasaules mēdiju uzmanību Vincentam Lambertam un mazajam Alfijam Evansam: “Vēlos atgādināt un stigri apstiprināt, ka vienīgais cilvēka dzīvības kungs no tās sākuma līdz dabiskām beigām ir Dievs. Un mūsu pienākums ir darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai aizsargātu dzīvību.” Pāvests aicināja palikt klusumā un panāca, ka desmitiem tūkstošu cilvēku, kas pulcējās Romā svētā Pētera laukumā, apklusa un koncentrējās lūgšanai par Alfiju un Vincentu (sk. video).

 

Pāvests Francisks solīja Tomam Evansam darīt visu iespējamu, lai glābtu viņa dēlu. Vakar viņš no jauna iesaistījās cīņā par bērna dzīvību, ierakstot Twiter vietnē: “Lūgšanu un plašas solidaritātes aizkustināts par mazo Alfiju Evansu, es atjaunoju savu uzsaukumu, lai viņa vecāku ciešanas tiek uzklausītas un lai viņa vēlme meklēt jaunus terapijas veidus būtu nodrošinātas”.

 

 

Pa to laiku iesaistījās Vatikāna diplomātija un uz Liverpūli devās Vatikāna bērnu slimnīcas Bambino Gesu prezidente Mariela Enoka (Mariella Enoc). Lidostā viņu sagaidīja itāliešu priesteris Gabriele Brusko (Gabriele Brusco), kurš strādā Londonā un kurš piešķīra bērnam gan slimnieku, gan iestiprināšanas sakramentu. Viņš bija klāt bērnam arī šorīt. Priesteris teica, ka vakar pēcpusdienā uzrunāja medicīnisko personālu, atgādinot viņiem, ka mediķiem ir tiesības uz sirdsapziņas iebildumu un tādējādi nav pienākuma izpildīt eitanāzijas protokola procedūras, un ka vienīgais, kam pieder pēdējais vārds par cilvēka dzīvību, ir Dievs. Šie vārdi slimnīcas personālā izraisīja nepatiku. “Tā ir jūsu pārliecība”, – atteica medmāsas.

 

Alder Hey slimnīcas vadība nevēlējās pieņemt Romas bērnu slimnīcas prezidenti, un viņai tika liegts apmeklēt slimo bērnu. Intervijā itāliešu laikrakstam Repubblica Mariela Enoka neapsūdzēja slimnīcas personālu, bet tikai atzinās, ka jutās bezspēcīga kaut ko mainīt. Slimnīcas vadība zināja, ka viņa ir tur, bet nevēlējās viņu pieņemt. Enoka uzsvēra: “Domāju, ka ir nepieciešams samazināt toņus un sākt pārdomāt notikušo civilizētā veidā. Tas attiecas ne tikai uz atsevišķiem gadījumiem, jo līdzīgas situācijas var piemeklēt neskaitāmus citus bērnus, neskaitāmus cilvēkus. Šai refleksijai jākļūst par kultūras faktu, tas nevar skart tikai atsevišķu personu cīņas. Tik tiešām, mums centrā jāliek persona, kas cieš. Novēlu, lai šis gadījums kļūst par diskusijas sākumu arī laicīgajā sabiedrībā.”

 

Neizskaidrojamu iemeslu dēļ vakar slimnīca atlika eitanāzijas procedūru līdz plkst. 16:30, līdz ar to slimnīcas personālam bija atkal jāiegūst tiesneša atļauja. Pa to laiku Itālijas valdība paziņoja, ka Alfijam Evansam ir piešķirta Itālijas pavalstniecība, un pieprasīja, lai bērnam nekavējoties ļauj pārcelties uz Itāliju, kā to jau sen pieprasīja viņa vecāki. Līdz ar to Alfijam atspīdēja jauns cerības stars, bet Evansu ģimenes advokāti no Christian Legal Center intervijā BBC teica, ka vēl ir par agru svinēt uzvaru, jo viņi nav pārliecināti, ka Itālijas pilsonība spēs glābt bērnu un nezina, kāda būs slimnīcas atbilde. Advokātu bažām bija taisnība, jo Itālijas pilsonības piešķiršana netraucēja tiesnesim Hadenam vēlu vakarā atgriezties darbā un izdot jaunu atļauju atvienot mākslīgo elpināšanu.

 

Liverpūlē pie slimnīcas gaisotne ir nokaitināta. Alfie’s Army manifestanti slimnīcas priekšā nepārtrauc skandēt: “Glābsim Alfiju Evansu!” Tiek organizēti arī lūgšanu vakari. Policijas aģenti apsargā slimnīcas ieeju un neļauj nevienam ieiet slimnīcas telpās.

Toms Evanss ierakstīja savā Facebook kontā: “Mans dēls tagad pieder Itālijai, es esmu šeit un palikšu šeit, turpinu cīnīties, kā turpina cīnīties Alfijs”.

 

Vakar vakarā plkst. 22:17 pēc tiesneša pavēles Alder Hey slimnīcas mediķi atvienoja Alfijam mākslīgo elpināšanu. Par pārsteigumu Alfijs Evanss iesāka elpot patstāvīgi. Tas jau notiek deviņas stundas pēc kārtas. Pēc tēva Toma Evansa liecības viņam izdevās pārliecināt slimnīcas personālu aprūpēt bērnu un turpināt ēdināšanu un hidrāciju.

 

Vēlu vakarā Evansa advokāti griezās Itālijas konsulātā Londonā, lai Alfijam Evansam ar steigu tiktu izdota pase un viņu varētu nekavējoties pārvest uz Romas vai Dženovas bērnu slimnīcu ar aeroambulances palīdzību.

 

Ceram un lūdzamies arī mēs, lai Alfija cīņas vainago uzvara, tāpat kā tas notika Vincenta Lamberta gadījumā. Šobrīd Vincenta Lamberta atbalstītāji un vecāki līksmo, paziņojot preses relīzē: “Tā ir brīnišķīga uzvara Vincentam Lambertam!” Līdz ar pāvesta iestāšanos par Vincentu, arī 71 mediķu atklātajai vēstulei, ko publicēja Le Figaro 18. aprīlī, divas dienas pirms tiesas sēdes, bija svarīga loma cīņā pret iespējamo eitanāzijai labvēlīgo spriedumu. Arī Vincenta māte tiesas sēdes priekšvakarā deva īsu interviju televīzijai France 3, kurā ar sarūgtinājumu teica, ka viņa “vairs netic franču tiesai”, un uzsvēra, ka “cīnīsies, kā lauva, aizstāvot savu dēlu”, kurš sirgst ar tetraplegiju pēc desmit gadus atpakaļ pārciesta ceļa negadījuma. Šalon-an-Šampaņas (Châlons-en-Champagne) administratīvā apgabala tiesa noteica izveidot medicīnisku ekspertīzi, kas “rēķinās ar tādu pacientu īpatnībām, kāds ir Vincents Lamberts”. Tika noraidīta Reimsas slimnīcas ārsta prasība, kurš vēlējās pārtraukt pacienta ēdināšanu un hidrāciju.

 

 

Aleksandrs Stepanovs

Foto: lanuovabq.it

 

Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 24 Aprīlis 2018 12:55

Jaunākie raksti