Mazā Alfija Evansa gadījums Londonas apelācijas tiesā – absurda teātra izrāde

Otrdiena, 17 Aprīlis 2018 22:29

Pagājušo svētdien “Kunga eņģelis” lūgšanas laikā pāvests Francisks pievērsa starptautiskās sabiedrības uzmanību Alfijam Evansam un citām personām ar īpašām vajadzībām, kuru dzīvībai draud eitanāzijas briesmas:

“Jūsu lūgšanai uzticu tādas personas kā Vincents Lamberts Francijā un mazais Alfijs Evanss Anglijā, kā arī daudzus citus dažādās valstīs, kuri jau ilgu laiku atrodas smagas slimības stāvoklī, medicīniski aprūpēti savās pamata vajadzībās. Viņu situācijas ir delikātas, ļoti sāpīgas un sarežģītas. Lūgsimies, lai katram slimajam tiek izrādīta cieņa, kas atbilst viņa stāvoklim, ar vecāku, medicīnas un cita aprūpes personāla gādību un lielu cieņu pret dzīvību”.

Pāvests uzsvēra, ka Alfijs un Vincents ir slimnieki, kuri tiek aprūpēti savās pamata vajadzībās, kas uztur dzīvību, kā elpināšana un barošana, nevis sazin ar kādām smalkām tehnoloģijām. Pāvesta aicinājums izturēties pret dzīvību ar lielu cieņu pārliecina, ka atņemt invalīdiem dzīvību ar mērķtiecīgu eitanāzijas darbību un nodomu ir smags pārkāpums, un tas nav cilvēka rīcības cienīgi.

 

 

Jau esam rakstījuši civitas.lv par cīņu, kas norit Anglijā, Liverpūlē, lai glābtu no piespiedu eitanāzijas mazo Alfiju Evansu (lasi šeit un šeit), pēc tam, kad Liverpūles tiesnesis J. Hayden un Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņēma spiedumu, kas sakrīt ar Alder Hey slimnīcas vadības prasību, kura tā vietā, lai aprūpētu, vēlas atslēgt bērnam mākslīgo elpināšanu un viņu nonāvēt. Tiesneša vārdiem runājot, Alfija dzīve ir “bezjēdzīga”. 

Tie, kas sekoja tiešraidē Londonas apelācijas tiesas sēdei Alfija Evansa gadījumā, piedalījās sava veidā absurdā teātra izrādē. Tiesneši pilnīgā harmonijā ar slimnīcas pārstāvi un bērna aizbildni, nemaz neslēpjot savu nodomu piespriest mazajam Alfijam Evansam nāves spriedumu, rīkojās “pretēji jebkādam veselam saprātam, piemēram – tiesnesis skaidroja, ka ceļojums aviācijas ambulancē esot riskants Alfija veselības stāvoklim, apejot faktu, ka alternatīva Alfijam ir droša nāve, ko izraisa nosmakšana.” (Rikardo Kašoli)

Vakar Londonas Apelācijas tiesa izskatīja un noraidīja Alfija Evansa vecāku prasību pārvietot viņu 23 mēnešus veco dēlu Alfiju ārpus Alder Hey slimnīcas uz vienu no citas valsts slimnīcām, kas bija gatava veikt diagnostiku un ārstēšanu. 

Starp Londonas apelācijas tiesas tiesnešiem bija arī Eleanora Kinga (Eleanor King), kas  savulaik notiesāja uz nāvi citu bērnu – Čarliju Gardu, panākot spriedumu atvienot mākslīgās barošanas un elpināšanas ierīci 2017. gada 11. aprīlī.

12. aprīļa tiesas sēdē Toms un Keita Evansi ir izmantojuši savas vecāku tiesības un formāli ir atsaukuši Alder Hey slimnīcai un tās personālam juridisku pienākumu aprūpēt bērnu, un to ir uzticējuši kvalificētam intensīvās terapijas speciālistam no Polijas, kas apņēmās pārvest bērnu ar avio ambulanci uz Itāliju. Taču slimnīcas personāls bez legāla pamata izsauca policiju, liedzot bērna pārvietošanu, padarot viņu par slimnīcas ieslodzīto. Intensīvās terapijas grupa devās projām, apsolot atgriezties, ja tas būs nepieciešams.

 

 

Tiesa noraidīja visus Evansa ģimenes advokāta argumentus, nosodot lielo atbalsta manifestāciju Alder Hey slimnīcas priekšā, kurā ņēma dalību aptuveni tūkstotis cilvēku, starp kuriem vairums bija jaunieši un vidējās paaudzes Liverpūles iedzīvotāji, jaunas ģimenes ar bērniem, kurus aizkustināja Alfija vecāku mīlestība un cīņa par bērna dzīvību. Manifestanti protestēja pret slimnīcas un Anglijas tiesnešu vēlmi veikt bērnam eitanāziju, ar lielu degsmi viņi atbalstīja vecākus, dziedāja un līdz vēlam vakaram dedzināja lāpas.

 

 

Tiesas cīņa koncentrējās ap jēdziena “labākās intereses” interpretāciju. Tiesnesis pieņēma spriedumu, ka Alfija “labākajās interesēs” ir palikt slimnīcā (kur viņu sagaida droša nāve) un ka tās ir tiesības, kuras jāievēro vēl pirms vecāku tiesībām uz bērna aprūpi. Tiesnesis un slimnīcas vadība bija vienisprātis, ka ceļojums uz citas valsts slimnīcu pavairos konvulsijas riskus Alfijam. Tāpat bērna aizbildnis Ropera kungs, kura pienākums saskaņā ar Anglijas juridisko sistēmu būtu valsts vārdā palīdzēt vecākiem bērna aprūpē, pievienojās tiesneša un slimnīcas nostājai, uzsverot, ka Alfija vecāku skatījums uz sava bērna “labākajām interesēm” ir kontrastā ar Alfija “labākajām interesēm”.

Evansu ģimenes advokāts (Paul Diamond) iebilda, ka par spīti Alder Hey slimnīcas ārstiem, kas apgalvo, ka bērna smadzenes vairs nefunkcionē, bērna tēva Tomasa Evansa rīcībā ir video, kas pierāda gluži pretējo – bērna veselības stāvokļa uzlabošanos. Advokāts uzsvēra, ka jebkurā gadījumā vecākiem ir likumīgas tiesības pārvietot bērnu uz citu slimnīcu un izmēģināt citas ārstēšanas metodes.

Apelācijas tiesnesis noraidīja Evansu ģimenes advokāta argumentus, jo vecākiem nepieder absolūtā vara pār bērniem, tādējādi Alfija vecāku vēlmes neatbilstot Alfija labākajām interesēm, proti, bērnam jāpaliek Alder Hey slimnīcā.

Tiesneši noraidīja prasību vērsties Augstākajā tiesā. Taču Evansu ģimenei ir šīs tiesības un tā ir pēdēja iespēja Alfijam. Apelācija tika iesniegta šodien.

Par šo laiku Alfija atbalsta grupa nosaukta Alfies Army, kurai Facebook pievienojušies jau 261 834 cilvēki. Alfie’s Army saprot situācijas nopietnību, kopš ceturtdienas rīta līdz vakaram viņi skandē: “Atbrīvojiet Alfiju! Viņš nav jūsu bērns! Atbrīvojiet Alfiju!” Toms Evans ir determinēts: “Jau februārī viņi varēja atvienot elpināšanu, bet tagad ir aprīlis, jo mēs neesam padevušies. Es darīšu visu iespējamu, lai mans dēls netiek nonāvēts”.

 

 

 

Lasiet arī aktuālo La nuova bussola quotidiana redaktora Rikardo Kašoli analīzi par to, kas tiek likts uz spēles Alfija Evansa gadījumā: Alfie Evans, what's at stake?

Tiesas norisi var lasīt šeit itāļu valodā.

 

 

Aleksandrs Stepanovs

Foto: lanuovabq.it

Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 17 Aprīlis 2018 22:47

Jaunākie raksti