Jāzeps un Marija – bēgļi un imigranti?

Piektdiena, 05 Janvāris 2018 09:54

Nu jau kādu laiku stāsts par Jēzus bērnību tiek izmantots kā pamats idejai par nepieciešamību uzņemt Eiropā imigrantus no Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīm.

Te gan rodas kāda problēma: centieni izmantot Bībeli instrumentālā veidā pavisam neiet kopā ar Svēto Rakstu būtību. Sāksim ar acīmredzamām lietām. Jāzepam un Marijai faktiski nebija vietas Betlēmes viesnīcās. Tomēr Betlēmē viņi nebija bēgļi. Dievmāte un Jēzus audžutēvs sakarā ar tautas skaitīšanu bija ieradušies uz Jāzepa cilts dzimto pilsētu. Attiecīgā Evaņģēlija epizodē Jāzeps un Marija nespēj atrast sev mājvietu savā dzimtajā pusē, nevis trimdā. 

"Un visi gāja pierakstīties, katrs savā pilsētā. Un arī Jāzeps no Nācaretes pilsētas Galilejā nogāja Jūdejā, Dāvida pilsētā, kas saucās Betlēme, tāpēc ka viņš bija no Dāvida nama un cilts. Lai pierakstītos ar Mariju, savu saderināto sievu, kas bija grūta. Un notika, ka, viņiem tur esot, pienāca laiks, lai viņa dzemdētu. Un viņa dzemdēja savu pirmdzimto Dēlu, un ietina Viņu autiņos, un ielika Viņu silē, jo tiem nebija vietas mājvietā." (Lk, 2, 3-7)

Tālāk seko brauciens uz Ēģipti, kas neapšaubāmi bija bēgšana. Tomēr to nevar saukt par imigrāciju vai bēgļu gaitām tiešā nozīmē. Tolaik gan Jūdeja, gan Ēģipte bija iekļauta Romas impērijas sastāvā. Līdz ar to Jāzeps un Marija pārcēlās no vienas provinces uz citu. 

"Kunga eņģelis parādījās Jāzepam sapnī, sacīdams: Celies un ņem Bērnu un Viņa Māti, un bēdz uz Ēģipti, un paliec tur, kamēr es tev sacīšu, jo notiks, ka Herods meklēs Bērnu nonāvēšanai! Viņš, uzcēlies naktī, paņēma Bērnu un Viņa māti un aizgāja uz Ēģipti. Un viņš bija tur līdz Heroda nāvei, lai izpildītos, ko Kungs ir sacījis caur pravieti, kas priekšsludināja: No Ēģiptes es aicināju savu Dēlu."(Mt 2, 13-15)

Jāzepa un Marijas bažas bēgšanas uz Ēģipti sakarā ir pilnīgi saprotamas, tomēr būtu problemātiski attiecināt tās uz mūsdienu imigrantiem, bēgļiem vai citām grupām, kas mēģina pārcelties uz Eiropu. Nav nekādu šaubu, ka ne jau sociāls nodrošinājums vai cerība uz ērtāku dzīvi bija tas, kas pamudināja Jāzepu un Mariju doties uz Ēģipti. Tāpat jāatzīst, ka arī Ēģiptē Jāzeps smagi strādāja un vēlāk pie pirmās izdevībās izvēlējās atgriezties pie sevis. 

Un visbeidzot. Šis raksts nav uzstāšanās par vai pret imigrāciju, par vai pret bēgļu uzņemšanu vai neuzņemšanu. Katrai valstij ir tiesības un pienākums patstāvīgi apsvērt šīs lietas, apzinoties gan iespējamus draudus, gan ieguvumus. Tāpat katrai valstij jāizvēlas, cik daudz, no kuras zemes, un kādus tieši imigrantus tā būtu gatava uzņemt. Šīs ir katras valsts fundamentālās tiesības. 

Šis raksts ir uzstāšanās par to, lai Bībeli lasītu, nevis to izmantotu morālai šantāžai. Jāzepa un Marijas situācijai nav daudz kopīga ar moderno gigantisko imigrantu (pārsvarā musulmaņu) transfēru uz Eiropu. Mēģinājumi šantažēt kristiešus, kuri pievērš uzmanību šim apdraudējumam, ir intelektuāli negodīgi. 

 

 

Raksta autors: Tomašs Terlikovskis, katoļu publicists, konservatīvi orientētā televīzijas kanāla „Republika” galvenais redaktors (Polija), Czy Jezus i Maryja byli imigranatami/uchodźcami? Nic na to nie wskazuje!, malydziennik.pl

Publicitātes attēls

Tulkoja Marks Jermaks

Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 05 Janvāris 2018 09:56

Jaunākie raksti