Bīstami kārdinājumi, ko Tu vispār nepamani

Trešdiena, 05 Jūlijs 2017 21:23

Kārdinājumi? Tie rodas bieži un diemžēl nereti noved arī līdz grēkam. Tomēr garīgā cīņa par mūsu prātiem norisinās arī izmantojot daudz grūtāk pamanāmas stratēģijas. Ienaidnieks regulāri piemet mums domas, ko vispār nekvalificējam kā kārdinājumus, taču kuru iedarbības spēks ir īpaši bīstams. Pārbaudi, vai gadījumā neesi pakļāvies šādiem uzbrukumiem.

Ne visas domas pieder Tev 

Ļaunais gars dažādos veidos mēģina iesēt cilvēku prātos haosu, kā rezultātā nespējam sakoncentrēties un uztvert Dieva iedvesmas. Līdz ar to iekšējais haoss kļūst par efektīvu šķērsli atgriešanas ceļā. 

Pirmais solis pie laimes ir apzināties izklaidību, kas uztur mūsu domas haosā. Nākamajā solī pacenties rūpīgāk izpētīt savu domu saturu (te var palīdzēt arī pieraksti). Vai katra doma nāk no Tevis? Cik liels tajās ir „atkritumu” procents – domu fragmentu, dzirdētu vārdu, uzbāzīgu dziesmu gabalu, ierastu domāšanas shēmu? 

Bet, iespējams, pie Tevis atkal un atkal atgriežas atmiņas – sāpīgas vai labas, bet, pirmām kārtām, tādas, ka novērš uzmanību no tagadnes. Šajā biezoknī arī slēpjas titulētie kārdinājumi, kas tik ļoti vēlas palikt nepamanīti un visbiežāk tiek uztverti tikai kā mūsu pašu domas. 

Velniņa tēls, kurš sēž mums uz pleca un pamudina uz ļauno nemaz nav tik pārspīlēts. Vai tiešām neviens neieliek Tev galvā svešas domas? Un kā ir ar televīziju un citiem medijiem, kuri noteikti Tev pamāca, ko domāt par sevi un dzīvi vispār? Kā ir ar vēstījumiem, kas veido priekšstatu par „ideālu” sievieti un „īstu” vīrieti? Ar reklāmām, kas sola Tev laimi, izvēloties X, nevis Y? Un kā ar negatīviem izteikumiem no tuviniekiem, kas, iespējams, Tevi dziļi ievainojuši un joprojām ietekmē Tavu pašvērtējumu? 

Tas taču nav nekas cits kā velnišķīgi efektīva smadzeņu skalošana ar mērķi radīt Tevī negatīvu pašuztveri. „Nekam neesmu derīgs.” „Man nekad neizdodas.” „Viņa komplimenti nav patiesi. Esmu neglīta.” „Citi tiek galā, bet es nē.” „Man nav izredžu.” Vai pazīsti šīs domas? Tās apzināti konstruētas pirmajā personā, lai radītu iespaidu, ka tās nāk no Tevis. 

Tas noteikti nav Dieva viedoklis. Tam nevajadzētu būt arī Tavam viedoklim, jo katra cilvēka mērķis ir laime (ko katrs, protams, uztver savādāk).  

Atjauno kontroli! 

Par laimi, arī šim posmam var pienākt gals. Deils Kārnegī raksta: „Visi ilgojas pēc laimes, taču pastāv tikai viens veids, kā to atrast. Jāspēj kontrolēt savas domas. Laime neatnāk no ārpuses. Laime atkarīga no tā, kas ir mūsos.” Iespējams, Tevi nepārliecina laicīga psihologa viedoklis, tādēļ citēšu svēto Tēvu Pio no Pjetrelčinas: „Rodoties kārdinājumam, uzreiz bēdz pie Dieva. Te uzvar tas, kurš aizbēg. Neesi tāds, kurš labprātīgi piekrīt tam, ko iesaka ienaidnieks.” Risinājums ir domu kontrole, nepiekrišana tam, ko ļaunais cenšas mums ielikt galvā. 

Tavs prāts nepieder Šengena zonai, un tajā nedrīkst brīvi cirkulēt negatīvas domas, kas vēlas par katru cenu sasniegt Tavu sirdi. Tev jāatjauno "robežkontrole", lai maksimāli novērstu „nelegālu” domu ieviešanu. Pamanot negatīvu domu, veic pārbaudi pieprasot tai „pasi”, iztaujā to par ierašanas mērķi un plānoto uzturēšanas termiņu. 

Ja Tavas robežas tiek pārkāptas un negatīvas domas kļūst nepanesamas, pielieto tēva Pio „uzvarošas bēgšanas” taktiku. Vērš domas pie Dieva un prasi Viņam, kāds Tu patiesībā esi. Turies pie patiesībām, kas izriet no nemaldīgā Dieva Vārda. Lai Tas ir Tavs patvērums. 

Domāšanas treniņš

Zemāk atradīsi 15 vienkāršus vingrinājumus treniņam tuvāko 15 dienu laikā (pa vienam uzdevumam katru dienu). Būtu labi katru dienu veltīt tam vismaz 15 minūtes. 

 1. Velti 15 minūtes savu domu izpētei. Pievērs uzmanību tam, cik bieži rodas kārdinājums domāt par sevi negatīvi. (vari veikt pierakstus)
 2. Pamēģini pierakstīt visas negatīvās domas par sevi, kas Tev ienāk prātā. Izanalizē katru no tām, veltot šim procesam tik laika, cik būs nepieciešams. Veic pierakstus. 
 3. Pieraksti visus negatīvos vēstījumus par sevi, ko esi dzirdējis bērnībā. Pasvītro tos, kuriem esi ieticējis. 
 4. Veic analoģiskus pierakstus par skolas laikiem. Īpašu uzmanību pievērs tiem, kas ir „dzīvotspējīgi”. 
 5. Pieraksti negatīvos priekšstatus, kas radušies studiju vai darba laikā. Kuri no tiem Tev visvairāk nodara pāri? 
 6. Atsauc atmiņā negatīvos vēstījumus, ko esi dzirdējis no vistuvākajiem cilvēkiem. Pasvītro tos, kuri atstājuši vislielāko iespaidu. 
 7. Pārbaudi, kādiem reklāmas un mediju vēstījumiem esi ieticējis. Apraksti, kas Tev saskaņā ar tiem būtu jādara, kādam būtu jābūt, lai sasniegtu laimi. 
 8. Izpēti visus iepriekšējo dienu pierakstus. Vai kāda no šīm domām laika gaitā izrādījusies daļēji nepatiesa? 
 9. No visiem pierakstiem izveido kopējo „visbīstamāko kārdinājumu” sarakstu, ko veido tikai konkrētas domas (visspēcīgākās vai visuzbāzīgākās).
 10. Pārskati „visbīstamāko kārdinājumu” sarakstu. Un tagad sadedzini to, jo tas satur tikai un vienīgi melus. Lūdz Svētajam Garam, lai Viņa mīlestības liesmas sadedzinātu visus kaitējumus un ievainojumus, ko šīs domas nodarījušas. 
 11. Izpēti Svēto Rakstu svētības un apsolījumus attiecībā uz Tevi. Pierasti tos, kas Tevi īpaši uzrunā. 
 12. Iemācies no galvas dažas Dieva patiesības par sevi. Atsauc tās atmiņā katru reizi, kad atkal uzbrūk negatīvās domas. 
 13. Atgriezies pie negatīvām domām, ar ko esi „aplipinājies” bērnībā, skolā, studijās vai darbā, kā arī mediju vēstījumiem. Stājies pretī katram no tiem ar vienu pozitīvu domu par sevi. 
 14. Atceries, cik daudziem tuvākiem ir problēmas ar pašuztveri. Aizsūti viņiem šo tekstu. 
 15. Ieplāno nākamo „robežkontroles” brīdi (tam nav jāsakrīt ar Tavu nāvi). Iesaku Tev veikt šo apceri katru nedēļu. 

Avots: Groźne pokusy, których nie zauważasz, deon.pl

Foto: Stuart Richardsflickr.com

Tulkoja Marks Jermaks 

 

Jaunākie raksti