Objekti filtrēti pēc datums: Jūnijs 2017
Trešdiena, 28 Jūnijs 2017 09:58 Publicēts Sleja 3

Vīrs atgriezies no darba noskumis. Parasti es būtu pacentusies uzreiz izgudrot 5 „brīnumainus” risinājumus. „Bezdarbības” vietā izvēlos aktivitāti. Par laimi, šoreiz rīkojos savādāk. 

Otrdiena, 27 Jūnijs 2017 15:03 Publicēts Sleja 1

Labas, nobriedušas priestera attiecības ar sievietēm prasa, pirmām kārtām, morālu briedumu. Garīdznieks ar tīru sirdi apzinās, ka sievietes, ko satiek draudzē, viņam uzticētas kā ganāmpulks, par ko, pēc Jēzus teiktā, jārūpējas mīlestības garā.

Lielākā daļa praktizējošo ticīgo Baznīcā ir sievietes, kas gan nenozīmē, ka viņas ir dievbijīgākās, nekā vīrieši. Taču sievietēm piemīt atšķirīgs reliģisks jutīgums, kas viņas pamudina aktīvāk pievērsties pastorālām aktivitātēm. Tāpat sievietes aktīvāk iesaistās kopienās un karitatīvajā darbā.

Piektdiena, 23 Jūnijs 2017 10:16 Publicēts Sleja 3

Brīžiem „altruisma” birku nomainu pret „ideālo mammu”. Dodu vairāk, nekā man ir, bet miegainību slāpēju nost ar kofeīnu. Esmu aizmirsusi, ka ne jau viss dzīvē jādara uz 100%.

Šoreiz ģimenes strīds nebeidzās ar durvju aizciršanu. Uztaisīju sev tēju un izgāju ārā, lai kādu brīdi pabūtu klusumā. Saule man atgādināja, ka tuvojas vasara. Aizveru acis, dziļi ieelpoju, mēģinot tikt vaļā no riebīgas sakāves sajūtas cīņas laukā pret manu nepanesamo raksturu. Un tad – nogurusi, nemierīga, vīlusies, - piedzīvoju apskaidrību. Pēkšņi sapratu: dodu vairāk, nekā man ir.

Ceturtdiena, 22 Jūnijs 2017 01:09 Publicēts Sleja 1

Ja dvēseles vēlētos pievērsties lūgšanai, Dievs tūdaļ tās uzrunātu, jo izklaidība apslāpē Kunga runu.

Sv. Faustīnas „Dienasgrāmata”

Katrs, kurš lūdzas (un it īpaši tas, kurš velta lūgšanai ilgāku laiku) labi zina, kas ir izklaidība. Dažreiz šāda lūgšana noslēdzas ar rūgtu pēcgaršu un sirdsapziņas pārmetumiem, izraisot lūgšanu dzīves krīzi. Savukārt māsa Faustīna, moderno laiku lūgšanas meistare, norāda uz vēl nopietnākām sekām: „Izklaidība apslāpē Kunga runu.”

Svētdiena, 18 Jūnijs 2017 22:51 Publicēts Sleja 2

Šīgada 19. martā ir apritējis gads kopš pāvesta Franciska apkārtraksta Amoris Laetitia, kas ir izraisījis pretrunīgas interpretācijas sakarā ar atļauju pieņemt Euharistiju laulātiem pāriem Baznīcā, kuri civili ir šķīrušies un noslēguši jaunu savienību. Tas izraisījis īstu haosu šajā jautājumā katoļu pasaulē.

Par haosu Baznīcā liecina vairāku bīskapu konferenču izstrādātas vadlīnijas. Vienas to pieļauj dažos gadījumos, kā, piemēram, Maltas un Gozo bīskapi, Buenosaresas reģiona bīskapi Argentīnā, Vācijas un Beļģijas bīskapu konferences. Citas bīskapu konferences, piemēram, Polijā, uzskatīja par vajadzību apspriest šo jautājumu un formāli aizliegt laulātiem, bet no jauna precētiem pieņemt Komūniju, tādējādi pieturoties pie Baznīcas mācības laulības jautājumā. Līdzīgas vadlīnijas izstrādāja atsevišķi bīskapi, kā piemēram, Filadelfijas un Feniksa diecēzes bīskapi ASV, vai Albertas provinces diecēzes bīskapi Kanādā.

Varbūt tas ir margināls, nevajadzīgs un sausi doktrināls jautājums? Godīgi uz šo jautājumu nevar atbildēt ar vieglu sirdi. Ticīgajiem šajā jautājumā ir iesaistīti trīs sakramenti (laulība, grēksūdze un Euharistija), smaga grēka realitāte, sirdsapziņas jautājums, attieksme pret Baznīcas normu un Dieva likumu. Tas ir diezgan daudz, lai nepareiza izpratne varētu pārveidot kristīgo ticību par kaut ko pilnīgi citu.

Reaģējot uz neizpratni, kas izcēlās Baznīcā, četri kardināli iesniedza pāvestam Franciskam vēstuli Dubia (ʻšaubasʼ), par to civitas.lv jau rakstīja iepriekš (lasīt šeit un šeit). Kardināli, cieņas pilnā veidā, ar mērķi noskaidrot izraisītās šaubas, uzdeva pāvestam jautājumus, uz kuriem joprojām nav saņemta atbilde. Vai pēc Amoris Laetitia ir iespējams pieņemt Euharistiju tiem, kas bija laulāti, bet izšķīrās un noslēdza jaunu civilo savienību? Vai turpina pastāvēt absolūtas morālas normas? Vai joprojām pastāv smaga grēka habituāls (pastāvīgs) stāvoklis? Vai joprojām ir spēkā tas, ka pēc būtības slikta darbība nevar kļūt subjektīvi laba?

Varbūt kāds cerēja, ka “atpazīšanas” metode, kas tiek minēta enciklikā, tiks pielietota strikti personiski, pēc ilgas refleksijas un izpētes laika, tā sakot, ar pipetes palīdzību, taču nupat pirms nedēļas Argentīnā, svētā Roha draudzē, kas atrodas Santa Fe štatā, vietējais bīskaps Angel Jose Macins pielaida pie Sv. Komūnijas 30 pāru lielu grupu, kuri bija laulāti, bet atkal precēti. Šie pāri satikās sešu mēnešu laikā sestdienās grupas nodarbībās, pabeidzot kursu, un viņus draugu un radu klātbūtnē pielaida pieņemt Sv. Komūniju. Nevienā ceremonijas brīdī, kā to apstiprināja liecinieki, netika minēta tradicionālā Baznīca mācība, ko sv. Jānis Pāvils II uzsvēra apustuliskajā pamudinājumā Familiaris Consortio (n. 84), ka pie sakramentiem tiek atļauts iet tiem šķirtiem laulātajiem, kuri jaunajā savienībā dzīvo kā brālis un māsa. To pašu patiesību atgādināja Ticības mācības kongregācijas prefekts kardināls Gerhards Millers, apgalvojot, ka Familiaris Consortio (n. 84) paliek spēkā un nevar būt atcelts.

Šādā krīzes situācijā, lai gūtu skaidrību, šī gada 22. aprīlī Romā tika organizēta konference “Iegūt skaidrību – Gads kopš Amoris Laetitia”. Šīs marginālās un drosmīgās konferences dalībnieki ja raugās uz kopējo Baznīcas fonu, bija laji un vienīgi laji, kuri izjūt lielu atbildību par Baznīcu. Publicējām civitas portālā dažas intervijas ar konferences dalībniekiem. 

Aleksandrs Stepanovs

Ceturtdiena, 15 Jūnijs 2017 10:49 Publicēts Sleja 1

Tu nevari sajust kāda cilvēka dvašu, ja vien neatrodies ļoti tuvu viņam. Tas var notikt, ja, piemēram, uzklausām kāda aizgājēja pēdējos izdvestos vārdus. Tas var notikt arī divu mīlētāju starpā tūlīt pēc savstarpēja skūpsta; vai arī dažās kultūrās – nobučojot kādu uz vaiga. Iespējams, ka tas notiek, piemēram, mātei noskūpstot savu jaundzimušo bērnu.

Trešdiena, 14 Jūnijs 2017 09:27 Publicēts Sleja 3

Izmantojot zināšanas par sievietes cikla auglīgo un neauglīgo fāžu simptomiem (piem., dzemdes kakla izmaiņas, dzemdes kakla gļotas, temperatūra, ovulācijas sāpes), tika izstrādāta vesela virkne auglības atpazīšanas metožu. Visas šīs metodes ļauj noteikt, kuras dienas ir auglīgas un neauglīgas, bet tālāk seko ieteikums laulātajiem: „Ja gribat ieņemt bērniņu, izvēlieties intīmas attiecības auglīgajās dienās (bieži tiek noteikta pat vispiemērotākā diena), bet ja vēlaties atlikt bērna ieņemšanu, tad veidojiet intīmas attiecības tikai neauglīgajās dienās”.

Kā var redzēt, lēmums par tuvību un atbildība par šī lēmuma sekām ir tikai pašu laulāto rokās. Dzimumdzīves saskaņošana ar laulāto plāniem attiecībā uz dzimtas turpināšanu ir dzīves veids, kurā tiek respektēts sievietes auglības dabiskais ritms, kā arī pati sieviete. Tādējādi, AAM izmantošana veido laulātajos cieņas un atbildības izjutu, palīdz padziļināt viņu mīlestību. Tāpēc AAM var uzskatīt par dzīves veida saskaņā ar cilvēka dabu svarīgo elementu.

Viegli pamanīt, ka šis dzīves veids ir „ekoloģiski tīrs”, tas neko neiznīcina, bet tikai harmoniski iekļaujas cilvēka seksualitātē un auglībā. Skaidrs, ka tas nekādā veidā nekaitē ne fiziski, ne garīgi. Tieši otrādi, AAM izmantošana ir apsveicama, tā pozitīvi ietekmē cilvēka psihi, kā arī vīra un sievas attiecības. 

Nu jau 20 gadus es strādāju, cenšoties palīdzēt laulātajiem viņu problēmās. Un pagaidām neesmu saticis nevienu pāri, kas gribētu šķirties un kas izmantotu AAM. Piemēram, ASV 50% laulību tiek šķirtas, taču starp pāriem, kas izmanto AAM, šis radītājs ir tikai 1%.

Otrdiena, 13 Jūnijs 2017 11:22 Publicēts Sleja 2

Kristieša dzīve un aicinājums nav iedomājami bez Svētā Gara, tomēr tai pat laikā daudziem ir visai paviršs priekšstats par to, kā darbojas Svētais Gars. Par to, ko dara Gars un kā Viņam atvērties, stāsta priesteris Juzefs Vitko OFM (Józef Witko).

Pirmdiena, 12 Jūnijs 2017 00:40 Publicēts Video

Šī gada Rumānijas “Got talent” konkursa uzvarētāja ir Alberta Mošnegucu (Mosnegutu), 14 gadus jauna meitene bez rokām un augšstilbu kauliem.

Ceturtdiena, 08 Jūnijs 2017 10:09 Publicēts Sleja 1

Svētais Gars darbojas delikāti. Viņš ir tuvu. Viņš jāpieņem kā elpa: viegli, mierīgi, bez bailēm. Ar to mums gan ir zināmas problēmas. 

„Gandariet par saviem grēkiem (…) un jūs saņemsiet Svētā Gara dāvanu.” (Apd 2,38)

„Viņš dvesa un sacīja tiem: Saņemiet Svēto Garu!”(Jn 20,22)

Jaunākie raksti