Ķīnas katoļu ienaidnieks dzīvo Romā

Ceturtdiena, 15 Oktobris 2020 21:28

Honkongas emeritētais bīskaps kardināls Zens nopēlis neseno Vatikāna Valsts sekretāra, kardināla Pjetro Parolina, runu,  savā blogā aicinādams atklāt patiesību par katoļu Baznīcu Ķīnā, kas attiecas arī uz katoļiem visā pasaulē.

Nav noliedzams, ka vislielākā atbildība par bēdīgi slaveno Ķīnas un Svētā Krēsla vienošanos gulstas uz Vatikāna valsts sekretāru, kardinālu Pjetro Parolinu, uzskata kardināls Zens.

Vēsturiskā vienošanās tiks atjaunota kuru katru dienu, ja vien Ķīnas valdība neatkāpsies, kā savā plašajā kritikā izskaidro kardināls Zens savā emuārā, analizējot kardināla Parolina  3. oktobrī Milānas konferencē par Ķīnu teikto runu. Viņš asi vēršas pret tur izskanējušiem meliem, kas  attaisnotu Vatikāna un Ķīnas vienošanos.

Būtu neiespējami pakavēties pie katra jautājuma, tomēr var pieminēt divus, īpašu uzmanību pelnījušus punktus, kas norāda uz ļoti nopietnajām sekām, kādas līgumam tagad ir un būs attiecībā uz Ķīnas baznīcu un visu Romas katoļu baznīcu.

Pirmais jautājums attiecas uz septiņiem ekskomunicētajiem bīskapiem, kuri, pateicoties līgumam, kas stājās spēkā tieši pirms diviem gadiem, tika kanoniski legalizēti, tas ir, oficiāli atjaunoti Romā. Šī ir līguma galvenā uzvara, kā par to lepojas Svētais Krēsls, vienlaikus it kā palīdzot sadziedēt šķelšanos. Bet problēma ir tā, ka atšķirībā no agrākajiem Ķīnas komunistiskās partijas ieceltajiem bīskapiem, kas tika uzņemti vienotībā ar Romu, neviens no atjaunotajiem bīskapiem neprasīja vai neizrādīja vēlmi būt kopībā ar pāvestu. Viņu leģitimācija bija tikai neatkarīgas Patriotiskās asociācijas uzvara, kuras oficiālais mērķis ir Romas katoļticības "ķinizēšana".

Kardināls Zens raksta:

 “Ja… septiņi legalizētie ekskomunicētie bīskapi ir nākotnes zīme, lai tas Kungs mūs pasargā. Vai viņi mainījuši savu rīcību? Vai parādījuši kādas nožēlas pazīmes? Pateicās par pāvesta piešķirto piedošanu? Deva publisku  solījumu ievērot Baznīcas mācību un disciplīnu? Tā vietā viņi dzied triumfa dziesmas: mēs veicām gudru izvēli, paliekot kopā ar valdību! ”

“Īpaši pretīga bija izturēšanās  pret diviem likumīgajiem bīskapiem, kuri bija spiesti piekāpties tagadējā Šantū bīskapa dēļ, kurš pēc savas “uzvaras” organizēja plašas svinības ar atcelto bīskapu Džuangas baznīcā. Viņa piekritēji ieradās veseliem autobusiem bet atceltā bīskapa ļaudis tika atturēti un pazemoti policijas klātbūtnē. …

Vecajam  bīskapam joprojām ir skaidrs prāts, viņš teica: ‘…Kad ir laulības, tad svin svētkus, bet es biju spiests šķirties no savas bīskapijas, ko tur svinēt? ….”

“Mindongas bīskaps, kurš vada neoficiālo kopienu, kurā daudz vairāk biedru nekā viņa sāncensim, paklausīja Vatikānam, atsakoties no amata par labu ekskomunicētajam un kļūstot par viņa palīgu. Bet visi  redzējuši, kā viņi padarīja viņa dzīvi neiespējamu, tāpēc viss, ko viņš varēja darīt, bija atkāpties. ”

“Vai Baznīca Ķīnā beidzot ir vienota? Vai tuvinās abu Baznīcas kopienas? Vai Baznīcas dzīve normalizējas tikai tāpēc, ka pāvests dod savu svētību šai nožēlojamajai situācijai, šai ienaidnieka uzvarai? Vai ir pareizi, ja visi bīskapi ir likumīgi, bet objektīvi baznīcā ir šķelšanās? Vai tas ir progress? Kāda veida ceļš līdz ar to tiek iesākts? ” 

 

Protams, tie visi ir retoriski jautājumi. Vienošanās - pat ja tikai par bīskapu izvirzīšanu - "bija vienkārši katastrofāla," saka Zens.

Tad ir vēl viens satraucošs jautājums: meli, par kuriem Svētais Krēsls saka (tos atbalsta "draudzīga" - Ķīnai draudzīga prese), lai pamatotu vienošanos ar Ķīnu. Tas  nav vienkārši divu atšķirīgu vīziju jautājums, bet gan ir runa par patiesiem safabricējumiem. Kardināla Parolina runā  ir viena no tiem: komunistu ekskomunikāciju (Pija XII laikā) saistīšana ar Ķīnas valdības kristiešu vajāšanu sākumu un katoļu misionāru izraidīšanu; iepriekšējā pāvesta politikas domājamais turpinājums attiecībā uz Ķīnu; un Benedikta XVI it kā piekrišana līgumam.

Ir taisnība, ka diplomātijai ir savs modus operandi, taču šādas nekaunīgas un atkārtotas ļaunprātības pārsniedz diplomātijas robežas. Iedomājoties, ka lielākajai daļai ticīgo katoļu ir ļoti maz zināšanu par Ķīnas lietām un tādējādi nav iespēju šos melus atmaskot, tādi meli kļūst patiesi nopietni.

Kāda var būt uzticība šiem bīskapiem? Kāda cieņa ganiem, kuri pamet vilkiem ganāmpulku, kur Ķīnas katoļus atstāj ar dilemmu - nodot savu Baznīcu vai doties pazemē uz katakombām?

Šis ir jautājums, kas attiecas uz visu Baznīcu, jo meli nav vērsti tikai pret Ķīnas katoļiem. Daudz sliktāka ir Vatikāna "Ķīnas politika". Tas ir apvainojums visiem Ķīnas mocekļiem, jo ​​atalgo tos, kuri piekāpjas komunistiskajam režīmam. Tas ir apvainojums visiem katoļiem, kuri, paliekot uzticīgi Evaņģēlijam, nepieļaus kompromisu ar esošajām laicīgajām varām un līdz ar to atteiksies pielūgt jebkuru imperatoru. Tas ir atklāts aicinājums atšķaidīt un pat noliegt Evaņģēliju apmaiņā pret ērtu dzīvi mierā un klusumā.

 

Avots: Riccardo Cascioli, The enemy of Chinese Catholics is in Rom, newdailycompass.com/en

Foto: lanuovabq.it

 

Jaunākie raksti