Katoļu bīskaps parāda masoniem, kas ir patiess dialogs

Ceturtdiena, 23 Novembris 2017 09:40

Nu jau kādu laiku par par dialogu pieņemts uzskatīt atkāpšanos un smaidīšanu. Par laimi, gadās arī visai cienījami izņēmumi. Bīskaps Antonio Staļjano (Stagliano) nesen parādījis, kā jāveido dialogs ar masonēriju. 

Tā vietā, lai stāstītu "pasakas" par izlīgšanu un par to, ka esam aizvien tuvāk viens otram, bīskaps, apmeklējot konferenci „Baznīca un masonērija: tik tuvu, bet tik tālu?”, paziņojis: „Dialoga Baznīcai, Otrā Vatikāna koncila Baznīcai masoni nav nedz tuvu nedz tālu. Masoni ir pilnībā ārpus Baznīcas, viņi ir ekskomunicēti.” 

Nekā jauna. Tāda vienmēr bijusi Baznīcas mācība, taču jau ilgi neviens (vismaz no hierarhijas) par to nav runājis. Izdevīgāk bijis uzstāties par sadarbības nepieciešamību, apgalvojot, ka esam aicināti kopā kalpot cilvēcei un tml. Un te pēkšņi atnāk kāds bīskaps un pasaka, ka masoni ir ekskomunicēti (arī sen nedzirdēts vārds). 

Vēl jo vairāk, bīskaps uzsvēris, ka nevar vienlaicīgi piederēt Baznīcai un masonērijai. Tas nav iespējams. Tiesa, daži apgalvo, ka atsevišķi priesteri un bīskapi ir masoni. Tieši tādēļ bīskapa Staļjiano dalība konferencē uztverama kā svētība. Kāds beidzot pateicis, ka tā nevar būt. Ja katolis (arī priesteris vai bīskaps) pieder pie masonērijas, tas nozīmē, ka viņam nerūp izslēgšana no Baznīcas, un ka viņam ir problēmas ar savu katolisko identitāti, sacījis bīskaps. 

Tāpat bīskaps Staļjiano asi izteicies par masoniem, kuri neievēro aizliegumu pieņemt Svēto Komūniju. Pēc viņa vārdiem, tie ir „samaitāti un korumpēti” ļaudis, kuri pēc nāves pieklauvējot pie Debesu Tēva durvīm, sadzirdēs vārdus – „Es jūs nepazīstu”.

Izklausās asi? Tā arī ir. Tomēr tikai tādam dialogam ir jēga. Autentiskas sarunas fundaments ir patiesība, atklātība, skaidra lietu formulēšana. Kur trūkst šī fundamenta, nav arī dialoga. Sasvstarpējie glāstiņi un kafijas baudīšana, ne saruna. 

Forši, ka bīskaps Staļjiano tik spēcīgi par to atgādinājis. Tagad vērts to pašu modeli attiecināt uz citām grupām, kas ir apmaldījušās – LGBTQ, dženderistiem vai antinatālistiem. Arī viņiem ir tiesības zināt, ko Baznīca tā īsti domā par viņu darbību. 

Jāpiebilst, ka pagājušonedēļ Sirakūzās Sicīlijā norisinājusies konference „Baznīca un masonērija: tik tuvu, bet tik tālu?”, ko organizējusi Itālijas Austrumu Lielā masonu loža. Sākotnēji vietēja bīskapa Staļjano piekrišana piedalīties pasākumā tika vērtēta pretrunīgi, jo šāds solis ļautu izdarīt secinājumus, ka Baznīca uzstājas par dialogu ar masoniem. Kā vēlāk paskaidroja bīskaps, viņš piekrita satikties ar Itālijas masoniem, būdams paklausīgs Jēzus vārdam, Kurš sūta savus mācekļus „kā jērus starp vilkiem” un liek mīlēt arī savus ienaidniekus. „Kā bīskaps un teologs vēlējos viņiem paskaidrot, ka viņi nepieder pie Baznīcas komūnijas,” viņš sacīja. 
 

Saskaņā ar pāvesta Klemensa XII bullu "In eminenti Apostolatus speculo" (1738) katoļiem aizliegts darboties masonērijā. Pretējā gadījumā viņi tiek izslēgti no Baznīcas, jo masonu ideoloģija nav savienojama ar kristietību. 

 

Avots: Ten biskup pokazuje, czym powinien być dialog. „Oni są ekskomunikowani”, malydziennik.pl

Foto: youtube

Tulkoja Marks Jermaks

Jaunākie raksti