8 lietas, ko katram katolim vajadzētu izdarīt ik dienas

Pirmdiena, 13 Novembris 2017 20:43

Mēs to darām. Tev jau ir to darbu garais saraksts, kas ir jāpaveic. Šis saraksts nav paredzēts, lai jūs iedzītu izmisumā ar neizpildāmām lietām, jūsu jau tāpat nodarbinātajā ikdienā. Šeit ir aprakstītas tās 8 lietas, kuras ikvienam katolim vajadzētu izdarīt katru dienu.

Mērķis ir sākt vienu vai divas lietas iekļaut jūsu ikdienas dzīvē un pēc tam piestrādāt, lai tās kļūtu par neatņemamu jūsu dzīves sastāvdaļu. Padariet tās par patiesi veselīgiem ieradumiem – tāpat kā mazgāt zobus – tā, lai tev pat nevajadzētu divreiz domāt pirms tā veikšanas.

Zemāk tekstā ir t. Larija Ričardsa (Larry Richards) iedvesmojošā runa par mūžības tēmu. Viņš izmanto līdzības, lai mums palīdzētu aizdomāties šīs runas laikā. Lūdzu, lūdzu atrodiet laiku, lai noklausītos šo video klipu. Ja esi aizņemts tad vismaz noklausies video no 1:50 līdz 3:30. Velti dažas minūtes, lai gūtu iedvesmu dzīvot mūžībai.

Šīs runas noklausīšanās, mani iedvesmoja šīs zemes dzīves dienas vadīt vairāk domājot par to, kādu es vēlos mūžību. Mūžības gaismā vairākas lietas no izdarāmo pienākumu saraksta vairs nešķita tik svarīgas. Lai tavs dzīvesveids atspoguļo to cerību, kas ir tevī – pavadīt mūžību ar Dievu Tēvu.

8 lietas, ko katolim vajadzētu izdarīt ik dienas

 

 1. Iesāc dienu ar lūgšanu, Bībeles lasīšanu un sarunu ar savu Māti –

Tas izklausās tik vienkārši, tomēr es nesaprotu, kādēļ dažkārt man liekas, ka lūgšanā nekas „nesanāk”. Mūsu dienām vajadzētu būt koncentrētām uz šo ieradumu. Padariet to iespējamu šodien. Uzliec modinātāju uz to brīdi, kad tu varētu lūgties un nepametiet Dievu novārtā. Vispiemērotākais laiks ir no rīta, bet ja tev tas nav iespējams, tad atrodi kādu citu brīdi, kad tev ir izdevīgāk. Paņemiet savu Bībeli un izlasiet vienu vai divus pantus. Ikdienas Svētās Mises lasījumi ir brīnišķīgs sākums. Ikviena katoļa mērķis ir ik dienas lūgties Rožukroni, bet dažiem no mums ir tādi apstākļi, kas neļauj to darīt. Ja tu nevari lūgties Rožukroni, tad sāc ar Esi sveicināta, Marija… un noskaitiet to kādas desmit reizes vai arī Žēlsirdības kronīti.

„Lūgšana nav nekas cits kā vienība ar Dievu. Kad sirds ir šķīsta un vienota ar Dievu, tad tā ir samierināta un piepildīta ar saldmi; tā ir apžīlbināta ar brīnišķīgu gaismu.” – Svētais Jānis Marija Vianejs

 

 1. Smaidiet, izmantojiet savas manieres, esiet laipni, apkampiet viens otru.

Vai jūs esat dzirdējuši seno garīgo himnu: „Viņi atpazīs, ka esam kristieši mūsu mīlestības dēļ, mūsu mīlestības dēļ…”? Šodien tas ir īpaši nepieciešams. Kristieši ir kļuvuši tikpat nežēlīgi un neuzmanīgi kā visi pārējie, dažkārt pat vēl vairāk! Atgriezīsim savu kristīgo mīlestību ar smaidu, ļaujot citiem iet pa priekšu vai palīdzot vecākiem cilvēkiem šķērsot ielu.

Vienmēr satiksim viens otru ar smaidu, jo smaids ir mīlestības aizsākums.” – Svētā Māte Terēze

 

 1. Apmeklē sociālos tīklus (t.i., komunicē!), piezvani draugam, apmeklē draugu

Jā, es zinu, ka mums ir ziņas, ka sociālie mēdiji tiek pārlieku daudz izmantoti, bet tomēr – izmantojiet tos! Tomēr, lietojiet tos tādā veidā, kas godinātu Dievu. Padalies ar draugu Svēto Rakstu lasījumos. Satiec tajā kādu senu klases biedru. Ik dienas kontaktējies ar cilvēkiem, lai veidotu stabilas attiecības. (Tomēr pie tā vien neapstājieties, padariet to par katras nedēļas mērķi – personīgi parunāt ar draugu vai ģimenes locekli.)

„Draudzība ir lielākais prieka avots, un bez draugiem pat visaktuālākās nodarbes kļūst garlaicīgas.” – Svētais Akvīnas Toms

 

 1. Pasakiet kādam, ka jūs mīlat viņu un kāpēc

Es nepazīstu nevienu, kurš būtu noguris no tā, ka regulāri dzird vārdus, ka viņu mīl. Labāk pat ir tas, kad tiek sniegti pamatoti iemesli, kāpēc mēs mīlam šo cilvēku. Vienalga, vai tie ir tavi vecāki, radinieki, vai jūsu pašu bērni – padariet to par ieradumu kaut vienam cilvēkam jūsu dzīvē pateikt, ka mīlat viņu.

Tu iemācies runāt – runājot, mācīties – mācoties, skriet – skrienot, strādāt – strādājot, un tieši tāpat tu iemācies mīlēt – mīlot. Visi, kuri domā, ka pastāv cits ceļš, tie sevi tikai maldina.” – Svētais Francisks no Sales

 

 1. Runā par Dievu

Padari Dievu par daļu no visas savas dienas, ne tikai lūgšanas laikā. Piemini Viņu runājot ar draugiem, ģimeni, arī darba biedriem, ja tas ir iespējams. Mēs runājam par lietām, ko mīlam – filmām, restorāniem, cilvēkiem… bet vienlaikus mēs bieži vien aizmirstam runāt par Dievu.

Bet tas nenozīmē, ka mums vajadzētu atlikt evaņģelizācijas misiju; gluži otrādi – ikvienam no mums vajag atrast veidus, kā runāt par Jēzu vienalga, kur mēs atrastos. Ikviens no mums ir aicināts skaidri izteikties par Kunga pestījošo mīlestību, kurš neskatoties uz mūsu nepilnībām, sniedz mums Savu tuvumu, Savu vārdu un Savu spēku, kā arī piešķir jēgu mūsu dzīvei.” – Pāvests Francisks

 

 1. Kaut ko upurē

Ir tik svarīgi, lai mēs iemācītos veikt ikdienas upurus un veltīt tos Dievam. Tam nevajag būt kaut kam neprātīgam. Ēd maizi bez sviesta. Izslēdz radio un brauc klusumā. Tās ir mazas lietas, kas pamazām veido mūsu svētumu un palīdz mums pārvarēt pieķeršanos šīs zemes lietām.

„Egoismam nav vietas – un arī bailēm nav vietas! Nebaidies, kad mīlestībai būs savas prasības. Nebaidies, kad mīlestība  prasīs upurus.” – Svētais Jānis Pāvils II

 

 1. Kalpo kaut kādā veidā

Meklē veidu, kā tu varētu kādam kalpot katru dienu. Es vēlreiz atkārtoju – tam nav jābūt kaut kam lielam – piemēram, misiju ceļojumam uz Āfriku. Tā varētu būt ēdiena pagatavošana savai mammai, svešiniekam izmaksāta kafijas tase, vai arī pacelt un izmest kādus mēslus, ko ieraugi ejot pa ielu. Neļauj, ka diena paietu, bet tu nevienam nebūtu kalpojis.

„Tu zini, ka mūsu Kungs nelūkojas uz mūsu rīcības lielumu, bet gan uz mīlestību, ar kādu šis darbs tiek veikts. Tad kāpēc gan tev baidīties?” – Svētā Terēze no Bērna Jēzus.

 

 1. Velti laiku pārdomām par savu dienu

Katras dienas beigās velti dažas minūtes, lai pārdomātu visus šīs dienas notikumus. Sirdsapziņas izmeklēšana ir lielisks veids, kā to izdarīt. Vai ir kāds, kuram tev vajadzētu piedot? Vai ir kāds, kuram tev pašam vajadzētu lūgt piedošanu? Pārdomā ceļus, pa kuriem Kungs tevi ir vadījis un esi pateicīgs par Viņa daudzajām žēslastībām. Pateicies Viņam! Pavaicā sev- vai šodien es tuvojos Kungam, vai tieši attālinājos no Viņa? Kā es labāk varētu rīkoties rīt? Kāds priesteris pat ir izstrādājis īpašu programmu sirdsapziņas izmeklēšanai. Apskaties sirdsapziņas izmeklēšanu šeit: http://www.theprodigalfather.org

„Tev ar visiem spēkiem ir jācenšas izpatikt Dievam, nevis novēršoties no Viņa un neapspriežoties ar Viņu, bet gan visā vispirms meklēt vienīgi Viņu un Viņa godību.” – Svētais Alfonss Rodrigezs

 

Nedēļas un mēneša plāns

Katru nedēļu:

 • Svētdienā (un biežāk nedēļas garumā, ja tas ir iespējams) apmeklē Svēto Misi
 • Dodies uz Adorāciju
 • Personiski satiec kādu savu draugu vai kopā ar laulāto draugu izejiet sabiedrībā
 • Dod desmit tiesu

Katru mēnesi:

 • Ej pie Grēksūdzes
 • Veic kādu kalpošanas darbu (palīdzi jauniešu grupai, kalpo zupas virtuvē, utt)
 • Lasi garīgu grāmatu
 • Satiec savu garīgo vadītāju

Katru gadu:

 • Dodies rekolekcijās

 

Avots: Becky Roach, 8 Things Every Catholic Should Be Doing Every day, catholic-link.org

Tulkoja Agnese Strazdiņa

Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 13 Novembris 2017 21:13

Jaunākie raksti