9 uzvedības noteikumi nekatoļiem, apmeklējot Svēto Misi

Piektdiena, 01 Septembris 2017 09:50

Pirms pāris nedēļām Sv.Mises laikā cilvēki, kuri sēdēja solā aiz manis, nepārstāja runāt visa dievkalpojuma laikā. Nevarēju koncentrēties. Tas viss mani aizvien vairāk aizkaitināja, īpaši tādēļ, ka centos nomierināt savu bērnu. Savukārt apkārtējie sniedza viņam gaužām sliktu piemēru.

Jau grasījos aizrādīt (droši vien visai dusmīgā tonī), kad sapratu, ka tie nav katoļi. Protams, to nevajadzētu uzskatīt par atrunu, bet ļoti iespējams, ka viņiem nebija zināma uzvedības "etiķete" Mises laikā. Jāpatur prātā, ka pašlaik ir "īpašo dievkalpojumu" sezona. Nesen apmeklēju Sv. Misi absolventiem un Sv. Misi, kurā bērni pieņēma pirmo Svēto Komūniju. Šādi notikumi ir visai populāri arī nekatoļu vidū.

Mēs kā katoļi ar prieku sagaidām visu ticību un aprindu ļaudis, kuri piedalās mūsu liturģijā vai adorācijā. Tomēr ciemiņiem būtu jāievēro daži noteikumi. Katrā ziņā, lūdzu, neuzvedies baznīcā kā Misters Bīns.

Atliec sarunas uz citu laiku. Liturģijā cilvēki Tev apkārt lūdzas un ieklausās vienīgi Dieva balsī. Katrā Misē baznīcā tiek lasīts Dieva Vārds un izteiktas kopienas lūgšanas. Ticīgiem ir svarīgi to sadzirdēt. Tavas sarunas var kļūt tam par šķērsli.

Izslēdz tālruni vai arī izvēlies režīmu "Lidmašīnā". Protams, Tu esi nevis lidmašīnā, bet baznīcā. Tomēr tas ir kas vairāk nekā vienkārši ēka. Tā ir svētvieta, kas ir nošķirta no laicīgās telpas un kalpo Dieva godināšanai. Telefona izslēgšana palīdzēs izvairīties no nevēlamiem trokšņiem Mises "klusajā" daļā. Skaidrs, ka mūsdienu cilvēkam būtu grūti veselu stundu neieskatīties savā viedtālrunī, tomēr mēģini izrādīt cieņu, atturoties no īsziņām un interneta lietošanas dievnamā.

Saņem svētību, nevis Svēto Komūniju. Mises laikā Tevi var pamudināt pienākt pie priestera, lai saņemtu svētību. Lai to izdarītu, noliec labo roku uz kreisā pleca. Tas ļaus priesterim saprast, ka Tu nenāc pēc Komūnijas. Šajā brīdī Tu vari arī mierīgi palikt solā un lūgties. Pastāv daudz iemeslu, kāpēc Baznīca aicina nesagatavotas personas atturēties no Sv.Komūnijas pieņemšanas. Katoļi dziļi tic, ka Komūnija ir Jēzus Kristus Miesa, Asinis, Dvēsele un Dievišķība. Lūdzu, respektē šo ticību.

Nelieto našķus un košļeni. Dievnamā vislabāk būtu atturēties no našķiem, sagaidot liturģijas beigas. Ēšana var traucēt, ņemot vērā, ka citi cilvēki šajā laikā cenšas sakoncentrēties lūgšanai.

Tev nav jāmin, kas tagad notiek. Tu vari sekot Mises kārtībai, lietojot speciālu grāmatiņu - "Mieram tuvu". Dažreiz tās atrodamas pat baznīcas solos. Tāpat tur bieži var atrast lūgšanu grāmatas, kur aprakstīta liturģijas gaita.

Atkārto citu cilvēku žestus. Sēdi, celies, nometies ceļos. Atkārto. Šajā gadījumā vislabāk ir sekot līdzi apkārtējo kustībām.

Draudze priecājas par bērniem, tomēr seko līdzi viņu uzvedībai. Vairums cilvēku priecājas par bērnu klātbūtni Mises laikā. Protams, tas nozīmē, ka jāsaskaras ar troksni, raudāšanu un tml. Ja Tavs bērns bieži traucē mieru, labāk atrast sev vietu kaut kur netālu no izejas. Kaut arī Tavs bērns ir brīnišķīgs, šis laiks paredzēts lūgšanai.

Izvēlies atbilstošu ģērbšanās stilu. Mūsu kultūra augstu vērtē komfortu un brīvību, kā rezultātā mēs brīžiem aizmirstam, ka attiecīgajos brīžos nebūtu jāvalkā mini svārki vai pludmales čības. Svinīgajos pasākumos attiecībā uz apģērbu tomēr jāievēro zināmi noteikumi. Viens no šiem pasākumiem ir katoļu Mise. Tev nav jāģērbjas īpaši smalki, tomēr ģērbšanās stilam jābūt mērenam un atbilstošam lūgšanu gaisotnei.

Sagaidi liturģijas beigas. Visdrīzāk Tu ievērosi, ka daži cilvēki dodas ārā no baznīcas uzreiz pēc Sv. Komūnijas, bet tas nenozīmē, ka Mise ir beigusies. Pareizi būtu sagaidīt, kad aizies priesteris. Tad var sekot viņa piemēram.

 

Avots: 9 zasad zachowania w czasie każdej mszy świętej, deon.pl

Foto: dzieje.com.pl

Tulkoja Marks Jermaks

Jaunākie raksti