Jēzus lomas atveidotāja filmā „Kristus Ciešanas” tikšanās ar Jāni Pāvilu II

Otrdiena, 05 Aprīlis 2016 11:29

Mela Gibsona slavenā filma galvenās lomas atveidotājam sniedza iespēju piedzīvot ļoti īpašus – un arī smieklīgus – brīžus savā dzīvē.

/Estebans Pittaro/

Kad Džims Kavīzels (Jim Caviezel) vēl bija jauns, viņam nācās palikt mājās un mācīties spāņu valodu, kad visa viņa ģimene devās uz Vankūveru, Britu Kolumbijā, lai pāvesta pastorālās vizītes laikā satiktu Jāni Pāvilu II. Toreiz šī iespēja – satikt pāvestu – viņam pagāja secen. Bet 20 gadus vēlāk, kad viņš jau bija labi pazīstams kino industrijā, un viņam tika piedāvāta iespēja atveidot Jēzu no Nācaretes Mela Gibsona filmā „Kristus Ciešanas”, viņam tika dota otra šāda iespēja.

Viņa tikšanos ar pāvestu Jāni Pāvilu II veido divas daļas, kuras Kavīzels ir pieminējis dažādās situācijās. Viena ir nopietna, bet otra – humora piepildīta. Kopā ar savu sievu viņam bija iespēja apsveicināties un parunāt ar pāvestu – kurš tagad jau ir kanonizēts – apmēram piecas minūtes 2004.gadā, ap to laiku, kad filma piedzīvoja savu pirmizrādi. Vispirms Kavīzels pāvestam pateicās par Jubilejas vēstuli māksliniekiem, kas uz aktieri bija atstājusi dziļu iespaidu. Viņš pāvestam arī pateicās par lielo nozīmi, ko viņš sava pontifikāta laikā bija ierādījis Jaunavai Marijai.

Bet, atbildot uz pāvesta jautājumu, viņš arī pastāstīja, kā bija gatavojies Jēzus lomai filmā „Kristus Ciešanas”. Dienu pirms poļu pāvests aizgāja mūžībā, „Larija Kinga” („Larry King Live”) raidījumā Kavīzels atminējās kā centies atbildēt uz pāvesta jautājumu par gatavošanos Kristus lomai... Kavīzels nervozi atbildējis, ka iepriekšējo dienu bija pavadījis kopā ar itāļiem ... un piebildis: „Es domāju, ka Jēzus būtu varējis būt itālis.”

Cenšoties kliedēt pāvesta pārsteigumu, aktieris turpinājis: „Viņš mājas pameta tikai 30 gadu vecumā. Viņš vienmēr uzturējās savu 12 mācekļu sabiedrībā, un Viņa Māte ticēja, ka Viņš ir Dievs; tādēļ Viņš varēja būt itālis.”

Ar nopietnu seju Jānis Pāvils II savukārt atbildēja: „Tas patiesi ir asprātīgi. Bet Viņš bija polis.”

Šajās Larija Kinga intervijās, kas norisinājās 2005.gada 1. un 3. aprīlī, Kavīzels, kurš ir katolis, atcerējās, cik svarīgu lomu viņa aktiera karjerā ieņēma Jānis Pāvils II; arī situācijā, kad viņš centās pārliecināt tēvu par savu aicinājumu uz aktiermākslu. Viņa tēvs vienīgi tad piekrita atzīt dēla centienus kļūt par aktieri, kad uzzināja, ka arī Voijtila reiz bijis aktieris.

Kavīzels arī pieminēja, ka Jāņa Pāvila II maģistērija dokumenti viņu vienmēr ir dziļi uzrunājuši. „Mana aktiermāksla balstās patiesībā. Un vienmēr, ko vien es lasīju par Svēto Tēvu viņa vēstulē māksliniekiem, viņš runāja par patiesību. Ir labais un ir ļaunais. Un ir svarīgi nepieļaut, ka labais izskatās kā ļaunais, bet ļaunais – kā labais. Vienkārši – vajag lietas saukt īstajos vārdos. Un tā ir mācība tieši man. Un es domāju, ka uzrunājot cilvēkus, pāvests uzrunāja viņu sirdis. Nav tik svarīgi – vai mēs runājam miljonu lielai auditorijai, vai arī spēlējam lomu kopā ar citiem aktieriem – mēs vienalga runājam no sirds. Un manuprāt, tā ir „skola”, ko [Jānis Pāvils II] bija apguvis.”

„Kristū Dievs bija samierinājis pasauli ar Sevi. Visi ticīgie ir aicināti par to liecināt; bet it īpaši jums – vīriešiem un sievietēm, kuri savu dzīvi veltī mākslai – ir pienākums visiem spēkiem apliecināt, ka pasaule ir atpestīta caur Kristu,” rakstīja Jānis Pāvils II savā vēstulē māksliniekiem.

Kavīzelam bija iespēja skaidri paust šo Jāņa Pāvila II stingro pārliecību filmā „Kristus Ciešanas”, kas šajā Klusajā nedēļā ir tik bieži skatāma televīzijā.

Avots: Esteban Pittaro, When The man Who Played Jesus in „The Passion of the Christ” Met John Paul II, aleteia.org

Tulkoja Agnese Strazdiņa

Foto: wikipedia.com