Vatileaks 2: jauni fakti par manipulācijām ar Baznīcas naudu

Otrdiena, 10 Novembris 2015 11:38

/Marks Jermaks/

Vatikāna finanses netiek pietiekoši kvalitatīvi kontrolētas, kas izraisa dažāda rakstura pārmērības. Tai pat laikā pāvests Francisks Baznīcas finanšu reformu procesā nevar paļauties pat uz savām uzticības personām. Rietumu medijos sācies skandāls sakarā ar iespējamām finansiālajām mahinācijām Vatikānā, kas faktiski ir turpinājums „Vatileaks” stāstam, kas norisinājās pirms vairākiem gadiem.

Pagājušonedēļ Itālijas grāmatnīcu plauktos nonāca divas grāmatas, kuru autori, vietējie žurnālisti, raksta par Katoļu Baznīcas finansēm, kas tiekot pārvaldītas nekorektā veidā. Grāmatu tapšanas procesā izmantoti nelikumīgi nopludinātie Vatikāna dokumenti. Pēc publikāciju parādīšanās tika aizturēti spāņu priesteris, Vatikāna ekonomisko lietu prefektūras loceklis Lucio Angela Vallejo Balde, kā arī itāliešu ekonomiste, PR lietu eksperte Franceska Chaouqui, kura pašlaik jau atbrīvota, jo piekritusi sadarboties ar tiesībsargājošām iestādēm. Abas aizturētas personas bija pāvesta padomnieki Vatikāna finanšu reformā.

Tāpat zināms, ka mediju rīcībā nonākuši pāvesta privāto sarunu audioieraksti, kuros Baznīcas galva apspriež ar uzticības personām finanšu politikas problēmas. Vienā no grāmatām tiek citēts Franciska teiktais 2013. gadā: „Ja nespējam uzturēt naudu, kas ir redzama, kā lai uzturam ticīgo dvēseles, kas ir neredzamas?!”

Saskaņā ar neoficiāliem datiem, grāmatu autori, iespējams, izmantojuši dokumentus, kas nopludināti no Vatikāna ģenerālā auditora Libero Milone datora. Iegūtie dati metot ēnu uz Baznīcas amatpersonu reputāciju naudas lietās jau esoša pāvesta darbības laikā. Publikāciju autori piemin vairākus nepatīkamus faktus. Piemēram, tiek norādīts, ka 200 000 euro, kas bija paredzēti slimo bērnu atbalstam, reāli tikuši ieguldīti kardināla Tarcisio Bertone mājas remontā. Tiesa, slimnīcas direktors skaidro, ka nākotnē tika plānots nodot amatpersonas apartamentus slimnīcas institucionālām vajadzībām.

Jāatgādina, ka iepriekšējais skandāls par Vatikāna finansēm norisinājās 2012. gadā, kad Vatikāna tiesa piesprieda 18 mēnešu cietumsodu bijušajam Benedikta XVI aprūpes personāla pārstāvim Paolo Gabriele. Vēlāk uz diviem mēnešiem tika notiesāts arī datorspeciālists Claudio Sciarpelletti. Abi notiesātie ļaunprātīgi izmantoja nelikumīgi iegūtos pāvesta dokumentus. Tiesa, Gabriele pavadīja aiz restēm pavisam īsu laiku, jo pēc dažām nedēļām pāvests viņu apžēloja.

Aktuāla skandāla sakarā pāvests Francisks ir aprobežojies ar īsu komentāru, norādot, ka arī turpmāk plāno „darboties mierā”. Citējot pāvestu, arhibīskaps Angelo Becciu sociālajos tīklos atzīmēja: „Viņa frāze bija: dodamies uz priekšu  ar mieru un izlēmību”. Vienlaicīgi vairāki avoti norāda, ka Franciskam ir radušas nopietnas grūtības, reformējot Baznīcas līdzekļu pārvaldīšanas procesu, kas izraisot pat atsevišķu garīgo amatpersonu pretestību.

Kārtējais nopludināšanas skandāls skaidri atklāj nepieciešamību nošķirt ticību Dievam un Viņa klātbūtnei Baznīcā no aklas uzticēšanas konkrētām Baznīcas amatpersonām. "Nolādēts ir, kas paļaujas uz cilvēkiem un tur miesu par savu atbalstu un elkoni (Jer 17,5) Nevienam nav noslēpums, ka cilvēki, kuri ieņem augstus amatus visai bieži izrādās šiem amatiem neatbilstoši. Šajā ziņā Vatikāns diemžēl nav nekāds izņēmums. No otras puses, priecē pāvesta Franciska apņēmība par spīti visām grūtībām turpināt Benedikta XVI iesāktās reformas, kuru mērķis ir panākt labāku kontroli pār Baznīcai saziedotajiem līdzekļiem. Kas attiecas uz personām, kuras Baznīcas paspārnē, iespējams, pastrādājušas finanšu noziegumus, tām būtu jāstājas tiesas priekšā, tādēļ arī pati Baznīca ir ieinteresēta, lai patiesība tiktu noskaidrota.

Foto: morguefile.com

Jaunākie raksti