Angļu bīskapu priekšlaicīgā padošanās vakcīnas pret Covid-19 jautājumā

Otrdiena, 11 Augusts 2020 11:20

Filips Lolers

(Philip F. Lawler) ir katoļu žurnālists jau vairāk nekā 30 gadus. Viņš ir rediģējis vairākus katoļu žurnālus un uzrakstījis astoņas grāmatas. F. Lolers ir neatkarīgā tiešsaistes ziņu dienesta “Katoļu pasaules ziņas” (Catholic World News) dibinātājs un strādā par ziņu direktoru un vadošo analītiķi vietnē CatholicCulture.org.

 

Angļu katoļu bīskapi ir padevušies vēl pirms īstās cīņas sākuma. Pat ļaunāk, viņi ir atmetuši kaut ko tādu, kas tiem nemaz nepiederēja –  ticīgo tiesības.

Paziņojumā, kas tiecas definēt, kāda ir “katoļu nostāja vakcinēšanās jautājumā”, Anglijas un Velsas Bīskapu konference apgalvo, ka visiem katoļiem ir “pašsaprotams pienākums vakcinēties” un “morālas saistības nodrošināt vakcinācijas pārklājumu citu cilvēku dēļ.”

Varat būt droši – tiklīdz vakcīna pret Covid-19 kļūs pieejama, šo angļu bīskapu paziņojumu citēs naski likumdevēji, kas uzsāks kampaņu par obligātu vakcinēšanos pret Covid-19, tādējādi laupot angļu tautai brīvību pieņemt medicīniskus lēmumus saistībā ar sevi un savie bērniem.

Īstenībā jau pats bīskapu paziņojums ir nepārprotams arguments par labu obligātai vakcinācijai un tiek izdots, lai mudinātu katoļus spert šādu soli. Ar paziņojumu saistītajā preses relīzē Bīskapu konference norāda, ka tās mērķis ir “mudināt katoļus uzņemties saistības aizsargāt visievainojamāko sabiedrības daļu” – protams, ar vakcinēšanos.

(Starp citu, ziņojumu ir parakstījuši bīskapi Pols Meisons un Džons Šeringtons, kas pazīstami kā “vadošais bīskaps veselības aprūpē” un “vadošais bīskaps dzīvības jautājumos”. Es nezinu, ko nozīmē “vadošais bīskaps”. Vienmēr esmu domājis, ka bīskaps tiek ordinēts drīzāk kalpojumam diecēzē, nevis sabiedriski politiskajā jomā).

Patlaban, kā zināms, vakcīna pret Covid-19 vēl nav pieejama. Tātad paziņojums mūs sagatavo priekšdienām, aizmēžot no ceļa iespējamo opozīciju, pirms ļaužu pūļi trauksies vakcinēties.

Bet pagaidiet... Dažās no vakcīnām, kuras patlaban izstrādā, tiek izmantotas embrionālās šūnas, kas iegūtas abortos. Vai angļu bīskapi ignorē šeit pastāvošās ētikas problēmas? Ne gluži. Dokuments ietver līdzjūtīgu atkāpi: “Baznīca gan ir pret tādu vakcīnu ražošanu, kurās tiek izmantoti audi, kas ņemti no abortētiem embrijiem, un mēs saprotam, ka būs katoļi, kas var justies sāpināti, kad jāizdara izvēle starp sava bērna nevakcinēšanu vai šķietamu līdzdalību abortā.”

“Sirdssāpes”, kuras “daži” katoļi izjutīs... Skaists izteiksmes veids, kā mazināt nopietnas morālas problēmas smagumu. Taču jūs šeit sajutīsiet arī kādu “bet”, kuram drīz vajadzētu sekot, vai ne? Un tiešām, angļu bīskapi nemaz nedomā ļaut šai morāles problēmai kļūt par šķērsli ceļā uz mērķi. Ziņojuma turpinājumā lasām:

“Tomēr Baznīca māca, ka bērnu un citu neaizsargātu personu veselība ir tik svarīga, ka vecāki varētu arī lietot vakcīnu, kas sākotnēji veidota, izmantojot šīs diploīdo šūnu līnijas.”

Tādējādi vakcinācijas “svarīgums” tālu pārspēj “dažu” katoļu izjustās “sirdssāpes”. Un, pat ja pirmā vakcīna pret Covid-19, kuras aprises jau sāk iezīmēties pašreizējās zinātnieku sacensībās, ir neētiski veidota, pēc angļu bīskapu loģikas mums tā būtu jāpieņem.

Lai pamatotu pausto nostāju, bīskapu ziņojumā vēl citēta 2005. gada Pontifikālās Dzīvības akadēmijas direktīva, kurā sacīts, ka “visas klīniski rekomendētās vakcinācijas var tikt pielietotas ar tīru sirdsapziņu.” Taču ziņojuma autori nav ņēmuši vērā kādu citu teikumu no tā paša Vatikāna dokumenta, kurā Pontifikālā akadēmija ir norādījusi, ka “paliek morāls pienākums turpināt cīņu un izmantot ikvienu likumīgu līdzekli, lai atmaskotu farmaceitiskās rūpniecības negodīgās un neētiskās prakses.”

Un viens veids, kā atmaskot neētiskās farmaceitisko korporāciju darbības, ir drosmīgi cīnīties pret jebkādas vakcīnas izgudrošanu un apstiprināšanu, kurā būtu izmantotas embrija šūnas. Tieši tagad, kamēr vēl neviena vakcīna nav apstiprināta lietošanai,ir laiks iebilst pret neētiski veidotām vakcīnām. Dodot tik skaidru signālu, ka viņi atbalstīs pat neētiskas vakcīnaslietošanu, angļu bīskapi ir padevušies vēl pirms īstās cīņas sākuma.

Pat ļaunāk, bīskapu paziņojums var mazināt to katoļu (un nekatoļu) liecības spēku, kuri no neētiskas vakcīnas atteiksies. Pontifikālā akadēmija 2005. gadā ir atzinusi šādas liecības evaņģēlisko vērtību. Vēlāk arī Helēna Vota no Anskombas Bioētikas centra skaidroja:

“Pat ja nepastāv saistošs pienākums boikotēt vakcīnas, kas ražotas, izmantojot embrija šūnu līnijas, tas ir katra sirdsapziņas jautājums, un bieži cilvēkiem pret šādām vakcīnām būs nopietnas pretenzijas, turklāt daži, pamatoti vai nepamatoti, jutīsies aicināti boikotēt šādas vakcīnas arī tad, ja viņiem nebūs pieejama neviena cita vakcīna.”

Ja Apvienotajā Karalistē noteiks obligāto vakcināciju ar apstiprinātu vakcīnu pret Covid-19, kas izstrādāta no embrija šūnām, tad iedomājieties, kādā gan stāvoklī pēc šāda bīskapu paziņojuma atradīsies visi tie katoļi, kas izrādīs pretestību obligātajai vakcinācijai... Šiem katoļiem mēģinās iestāstīt, ka viņiem gluži vienkārši nav taisnība, jo Katoļu Baznīca neatbalsta viņu ētisko izvēli. Valsts vara liks viņiem darīt kaut ko tādu, ko viņi no ētikas viedokļa uzskata par pretīgu, un viņu bīskapi šo valdības prasību atbalstīs.

Starp citu, visa šī diskusija vēl ir balstīta uz pieņēmumu, ka vakcīna pret Covid-19 efektīvi iedarbosies, lai novērstu saslimšanas iespēju. Bet, tā kā koronavīruss lielā mērā atgādina gripas vīrusu, un pretgripas vakcīnas ir bēdīgi slavenas ar savu nespēju garantēt imunitāti, arī šeit ir pietiekams pamats skepticismam. Vai bīskapi vēlas teikt, ka labiem katoļiem būtu jāpieņem vakcīna, pat ja tā varētu nedot gaidītos rezultātus? Un kā tad ar nevēlamajiem blakusefektiem? Vai katoļus saista morāls pienākums vakcinēties un vakcinēt savus mazos bērnus, pat ja pastāv varbūtība, ka tas ir kaitīgi un nav garantijas par vakcīnas efektivitāti?

Un vēl. Mēs nevaram gaidīt no katoļu bīskapiem, lai tie dotu mums padomus jautājumos par vakcīnu efektivitāti vai to potenciālajiem blakusefektiem. Katoļu bīskapi nav eksperti medicīnas jomā. Un tieši tāpēc katoļu bīskapiem būtu jāsniedz mums skaidras vadlīnijas morālesjautājumos – jāiziet cīņā pret neētisku vakcīnu radīšanu un lietošanu, bet medicīnas jautājumi jāatstāj ārstu un laju izvērtēšanai pēc viņu nu jau morāles jautājumos izglītotās sirdsapziņas.

 

Avots: Philip F. Lawler, The English bishops’ pre-emptive surrender on Covid vaccine, www.catholicculture.org

 

Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 16 Augusts 2020 14:50