Bīstama “Ziemassvētku zvaigzne”

Uzrakstīja  Sestdiena, 30 Decembris 2017 22:45

“Ziemassvētku zvaigzne” ir jauna animācijas filma, kas smeļ iedvesmu evaņģēlijā aprakstītos Kristus dzimšanas notikumos. Šī multfilma skatās uz Ziemassvētku notikumiem ar dzīvnieku acīm. Tā ir mazā pele Ebi, kas liecina citām pelēm par Marijas labestību. Tas ir ēzelītis Bo, kas, maļot miltus, sapņo kopā ar draugu balodi Deivu kļūt par karaļa svītas pavadoni, bet negaidīti iesaistās Svētās ģimenes ceļojumā. Tie ir trīs kamieļi, kas nes trīs austrumu gudros uz Betlēmes ciema pusi. Tie ir Betlēmes staļļa mājdzīvnieki, kuri vēro karalisko zvaigzni. Filma uzticami atspoguļo galveno Ziemassvētku stāsta vēstījumu, un to ir vērts noskatīties kopā ar bērniem.

Dažiem šī multiplikācijas filma noteikti šķitīs pārāk banāla un holivudiska, citiem, līdzīgi kā man, patiks tikai pēdējie filmas kadri, kas pauž dziļu pielūgsmi Betlēmes kūtī.

Bet vēl citiem, gluži otrādi, “Ziemassvētku zvaigzne” izskatījās pārāk reliģiska, kas viņus mudināja drastiski pārtraukt seansu. Tā tas notika Francijā ar Langonas valsts skolas 83 skolēniem, kuri 13. decembrī tika izvesti no kinoteātra “Le Rio”, neļaujot tiem noskatīties filmu līdz galam. Tas tiesa, ka režisora Timoteja Rekarta (Timothy Reckart) “Ziemassvētku zvaigznes” relīze stāsta vairāk par dzīvnieku piedzīvojumiem nekā evaņģēliskajiem notikumiem, tomēr, skatoties filmu, skolotāji nevarēja neatskārst, ka filmas pamatā ir evaņģēlijā aprakstītie notikumi, nevis leģenda. Tāpēc, lai cik absurdi tas neizklausītos, bērni no kinoteātra burtiski tika evakuēti. Sekulārisma ideoloģijas caurstrāvotajā Francijā šie notikumi izsauca plašu polemiku. Vai no bērniem ir jāslēpj stāsts, kas iedvesmojis Rietumu civilizācijas kultūru? Mums, kas pārdzīvojām sistemātisko kristietības noliegšanu Padomju Savienībā, tik asa reakcija šķiet vienkārši anahroniska. Taču pašos dziļumos tā parāda, kas notiek mūsdienās – tas, ko pravietis Simeons teica Marijai, Jēzus mātei – ka Kristus piedzimšana pasaulē sastaps pretestību: “Redzi, viņš ir likts, lai daudzi Izraēlā kristu un daudzi celtos, un par zīmi, kam runās pretī” (Lk 2, 24). Tomēr vienlaikus tā atradīs arī atvērtas sirdis, kas mīl Dievu un mīl Viņa sūtīto Glābēju, un bērniem noteikti jādod iespēja Viņu iepazīt un iemīlēt.

Aleksandrs Stepanovs